ALO TARIM Haber Portalınız

A+ A A-

AB, TSK’NIN KIBRIS ARŞİVLERİNİ AÇMASINI İSTEDİ

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır 11-12 tarihlerinde Brüksel’de temaslarda bulundu.

 

Volkan Bozkır, AB Komisyonu’nun İstikrar ve Mali Hizmetlerden sorumlu üyesi Jonathan Hill, Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden sorumlu Komiser Johannes Hahn, Araştırma, Bilim ve İnovasyondan sorumlu Komiser Carlos Moedas, Ekonomik ve Mali İşlerden sorumlu Komiser Pierre Moscovici’yle görüştü. Volkan Bozkır Brüksel temasları kapsamında ayrıca CEPS (Avrupa Politika Çalışmaları Merkezi) tarafından düzenlenen konferansa katılarak bir konuşma gerçekleştirdi ve soruları yanıtladı. Başmüzakereci Volkan Bozkır konuşmasında genç nüfusa sahip Türkiye’nin genis bir Pazar olduğunu ve toplam resme bakıldığında AB dışında bölgede yatırım yapılabilecek tek ülkenin Türkiye olduğunu söyledi. Türkiye’nin AB ile arasındaki Gümrük Birliği’nden memnun olmakla birlikte AB’nin imzaladığı serbest ticaret anlaşmalarının Gümrük Birliği’nin normal işleyişini zedelediğini; halihazırda Türkiye ve AB’nin Gümrük Birliği’nin “güncellenmesi” süreci içinde bulunduklarını; bu konuda müzakerelerin bu yıl başlayacağını belirtti.

Avrupa Parlamentosu Kıbrıs’ta kayıp şahıslar konusunda Ankara’nın sert dille eleştirildiği karar tasarısını kabul etti. AP’nin bugün Strasbourg’da düzenlenen genel kurulunda yapılan oylamada, tasarı 43’e karşı 543 oyla kabul edildi. Oylamada 62 parlamenter de çekimser kaldı. Karar metni “Kıbrıs’ın işgal altındaki bölümünde Paşaköy kökenli kayıp şahısların kalıntılarını içeren Ekmekçiler bölgesindeki toplu mezarlar” başlığını taşıyor. Kararda, Kıbrıs’ta kayıp şahıslar konusunun 1964’te iki toplumdan az sayıda kişinin kaybolmasıyla başladığı, ancak “Türkiye’nin adayı bölmeye devam eden 1974 askeri işgali sonrasında 2 bin kişiyle zirve yaptığı” ifade ediliyor. Günümüzde 1.508’i Kıbrıslı Rum, 493’ü de Kıbrıslı Türk olmak üzere toplam 2001 Kıbrıslının kayıp olduğu not ediliyor. Kayıp yakınlarının 41 yıldır beklediklerine işaret edilip, tüm kayıpların akıbeti hakkında ivedi olarak inceleme başlatılması talep ediliyor. Kayıp Şahıslar Komitesi’nin çalışmalarına değinilen kararda, bu çalışmaların AB tarafından finansal olarak desteklenmeye devam edilmesi isteniyor ve kayıplarla ilgili elinde bilgi olanlara Komite ile temasa geçme çağrısında bulunuluyor.

 Kararda, Ekmekçiler Köyü’ndeki toplu mezarda bulunan kemiklerin buradan taşınması da kınanıyor. “Türkiye ve Türk hükümetinden “toplu kayıp mezarlarından çıkarılan kemikleri başka yerlere aktarmaktan vazgeçmesi” isteniyor. AP bu konuda Ankara’nın “uluslararası hukuk, uluslararası insani hukuk ve ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına saygı duymasını” talep ediyor.

Kararda, kayıp şahıslar dosyasında ilerleme sağlanması için Türkiye’nin bugüne kadar “askeri bölge” olarak tanımladığı bölgeleri açması da istenmekte. Kararın bu bölümünde Türk ordusunun “elindeki askeri haritaları paylaşması ve arşivlerini açması gerektiğine” dair bir ibare de yer alıyor. Oylama öncesi genel kurulda yapılan oturumda konu hakkında söz alan parlamenterlerin çoğunluğunu Yunan ve Kıbrıslı Rumlar oluşturdu. Son yıllarda her AP oturumunda olduğu gibi Türkiye’nin AB üyelik perspektifine karşı olan aşırı sağcılar da karar metnini fırsat bilerek Ankara ile üyelik müzakerelerinin askıya alınması çağrısında bulundular.

RUSYA'YA YAPTIRIMLAR AB'YE KAÇ EURO KAYBETTİRDİ?

Son Düzenlenme

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Tüm hakları saklıdır. © 2014