ALO TARIM Haber Portalınız

A+ A A-

KADINLARIN YOĞUN TEPKİSİ ÇED TOPLANTISINI YAPTIRMADI

Öğeyi Oyla
(3 oy)

Kırklareli Vize’ye bağlı Doğanca ve Pazarlı köyleri arasında, Ormanlık alanda, açılması planlanan Kil ocağı  ÇED halkı bilgilendirme toplantısının yapılacağı Kırklareli Çevre Şehircilik İl Müdürlüğünce duyuruldu.  Toplantının yapılacağı gün (11 Aralık 2014)  Doğanca köyünde     saatler öncesinde yörede yaşayanlar köy meydanında toplandı. 

Doğanca ve civarda ki diğer köylerin, Muhtarların, İl Genel Meclis üyelerinin, Vize Ziraat Odasının yanı sıra bölgede faaliyet gösteren çok sayıda Sivil Toplum Örgütünün yanı sıra DAYKO ve TEMA Vakfı Doğanca Köyüne geldi.

Köyde yaşayan, genç, yaşlı ,çocukların ve özellikle köyde ki kadınların yoğun tepkisi nedeniyle planlanan CED  bilgilendirme toplantısı yapılamadı.

Bakanlık ve Firma Yetkilileri toplantı yerine ulaşamadan halkın açılması planlanan KİL ocağına karşı çıkması ve bilgilenme istememesi nedeniyle köyden ayrılmak zorunda kaldılar.

Küçük Hilal’den Büyüklere Çağrı.

Küçük hilal hazırladığı pankart ile  toplantının yapıldığı köy meydanında herkesin ilgi odağı oldu.

Hilal hazırladığı pankart ile büyüklere bulunduğu çağrıda, “ ATALARIMIZDAN BİZE EMANET KALAN DOĞAMIZI BOZMA,  BEN DAHA ÇOCUĞUM. HİLAL”

 

Bölge halkı, yetkililere  bilgilenmeye karşı çıkma gerekçesini, “her taraf taş, kil, mıcır ocağı ve çimento fabrikası. Neyin bilgisini vereceksiniz.?  Burada biz yaşıyoruz. Siz değil. Köyün içerisinde kamyonlar yüzünden  şimdi gezemiyoruz. Bir yenisine tahammülümüz yok.  Bakın biz konuşurken bile aramızdan onlarca kamyon geçti. Artık yeter. İYİ DİNLEYİN.  İS-TE-Mİ-YO-RUZ”  diyerek tepkilerini dile getirdiler.

 

Çünkü; Yılda 1.000.000 ton üretim yapılıcağı dikkate alındığında, şartlar uygun olursa proje alanında yaklaşık 44 yıl üretim planlanıyor.  Aylık Hafriyat Miktarı : 21.250 ton

Günlük Hafriyat Miktarı : 817,3 ton  Saatlik Hafriyat Miktarı : 102 ton

Hafriyat işlemleri çalışma süreleri : 8 ay/yıl, 26 gün/ay, 8 saat/gün

Toplam 85,89 Ha’lık ruhsat sahasının yaklaşık 31,8 ha’lık (318 DEKAR) kısmında ocak faaliyetleri gerçekleştirilecektir. Faaliyet alanı; orman arazisi niteliği taşımaktadır.  Kil ocağı açılması için binlerce ağacın kesilmesi gerekiyor. Buna ne gönlümüz ne de vicdanımız razı değil” dediler.

 

Köylüler ayrıca  “ Burası sülün yerleştirme alanı diye avlanmaya yasak bölge, biz sülünler yetişsin diye o bölgeye giremiyoruz siz nasıl kil ocağına izin verirsiniz..?

Bölge Trakya (Istranca)  arısı koruma alanı. 30/06/2010  Tarih  ve 29 sayılı olurları ile  Tarım Bakanlığı tarafından mutlak korumaya alınmış olup, Faaliyet bölgesinin  tamamına yakınında ISTRANCA  ARISI  koruma kapsamındadır. Arının saflığının korunması için,  bölge dışından yabancı arıcı bile giremiyorken, yüzlerce dekar , üstelikte binlerce ağacın kesilerek yok edileceği bir alana KİL ocağı işletmesi nasıl açılabilir..?” Diyerek isyanlarını dile getirdiler.

            Ayrıca köyün bağlı olduğu Vize ilçesi   cittaslow - sakin şehirdir. Dünya tarafından tescillenmiştir. Binlerce kamyonun cirit attığı bir alanda, Vize sakin şehir unvanını nasıl koruyacaktır.?

Bakanlık ve Firma yetkililerinin köyden ayrılmalarını müteakip, Yöre halkı ve STK lar tarafından mahallinde tutanak tanzim edildi.

Tutulan tutanakta, “Bizler aşağıda imzası bulunan bölgede yaşayanlar olarak, bahse konu kil ocağının geçimimizi sağladığımız yerde açılmasını istemediğimiz için, toplantıya kimse katılmamış, dolayısıyla halkı bilgilendirme toplantısı  belirtilen yer ve saatte yapılmamıştır.  Bizler  bölgede yaşayan, tarım , hayvancılık ve arıcılık yapanların, bölgede sayıları her geçen gün artan, taş, maden, kil ocakları ve çimento fabrikalarının ormanlarımızı  yok etmesine, sularımızı ve yaşamımızı kirleterek yok etmesine dur diyoruz.

Orman ve bu el değmemiş doğanın nimetlerinin, değişen anlayış gereği başka şekillerde değerlendirilebilmesi için yörede pek çok proje yürütülmekte, denenmeye çalışılmakta ya da tavsiye edilmektedir. Bunların en başında ise eko-turizm faaliyetlerinin yörenin imkanları ölçüsünde şekillendirilip uygulanmasına yönelik girişimler yer almaktadır.  

 Çevre mevzuatına göre proje değerlendirilmesinde “halkın katılımı” ilkesi esastır. Uluslararası Çevre Koruma Sözleşmelerine göre Halkın istemediği hiçbir projeye hiçbir yatırıma halka ve doğaya ve de kamu yararına aykırı olarak izin ve onay verilemez.

İnceleme ve karar verme yetkililerine  bir kez daha çağrıda bulunuyoruz. Proje bölgesinde yaşayan Yurttaşlar olarak Doğanın korunması ve Hukukun uygulanması için sonuna kadar kararlılıkla mücadele vereceğiz.

Siz kamu görevlilerinin de Anayasa 56. Madde, Anayasa 169. ve 170. Maddeleri, Çevre Kanunu, Orman Kanunu, kamu yararı ilkesi doğrultusunda telafisi mümkün olmayan sonuçları yaşamamıza fırsat vermeyerek,   Proje Tanıtım Dosyasını reddetmenizi, sözde projeye ilişkin olarak hiçbir izin ve onay vermemenizi istiyoruz. Aksi halde tüm yasal haklarımızı kullanacağımızı ihbar ve ihtar ediyoruz.” Denilerek Tutanak  imza altına alındı.

Muhtarlar, Kırklareli Kent Konseyi, Köylüler,STK lar, Meclis üyesi ve Ziraat Odası Başkanlarınca İmzalanan Tutanak   gereğinin yapılması için ilgili kurumlara  iletilmek  üzere Vize’ye hareket edildi.

 

DAYKO Vakfı Kurucu Başkanı Nusret TÜRKKAN  ve Mütevelli Heyet üyelerinin yanı sıra, Temsilci ve gönüllülerinin Doğanca köyünden yaptığı çağrıda “DAYKO olarak Istrancaların  nadir ekosisteminin korunması, yerelin sürdürülebilir kalkınması yönünde ve gelecek nesillere,  yaşanabilir bir dünya bırakma  sorumluluğumuz gereği bu açıklamayı kamuoyu ile paylaşıyoruz.

Gelecek nesillerin yaşam alanlarını yok etmeye kimsenin hakkı yok. Minik Hilal bunu hak etmiyor. “

 

Göksal ÇİDEM

 

DAYKO KIRKLARELİ

Son Düzenlenme

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Tüm hakları saklıdır. © 2014