ALO TARIM Haber Portalınız

A+ A A-

İRGİL: "ORGANİZE SANAYİLERDE 743 BOŞ PARSEL VARKEN TARIM ALANINA BATI OSB YAPMAK YANLIŞ" Özel

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

İRGİL: "ORGANİZE SANAYİLERDE 743 BOŞ PARSEL VARKEN TARIM ALANINA BATI OSB YAPMAK YANLIŞ"

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil, Batı OSB konusunda 4 bakana soru önergesi verdi.

Milletvekili İrgil, Batı OSB konusunda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Orman ve Su işleri Bakanı Veysi Eroğlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı’nın cevaplaması talebiyle meclise soru önergesi sundu. İrgil, Işık’a yönelik önergede, “743 adet boş parsel kaç hektarlık alanı kapsamaktadır? Batı OSB’nin tarım alanı olduğu bakanlığınız tarafından doğrulandığına göre, Batı OSB’nin kurulmak istendiği bu alan 5403 Sayılı Toprak ve Arazi Kullanım Kanununa göre mutlak kuru tarım arazileri ve DSİ’nin sulama proje sahası içindedir. Bakanlığınız bu kanunu hiçe mi saymaktadır? Tarım alanlarının yok olmayacağı varsayımı üzerinden organize sanayi bölgesi kurmak doğru mudur? Tarım alanlarının yok olmayacağının garantisi nedir?” dedi.

İrgil, Orman ve Su işleri Bakanı Veysi Eroğlu’na yönelik önergesinde ise şunları sordu:

“Bursa Büyükşehir Belediyesi ve karacabey Belediyesi sınırları içinde kalan bu alanın OSB yeri olarak işlenmesinde Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın da onayı gereklidir. Bu bağlamda, Yer Seçimi Komisyonu üyesi olan bakanlığınız, yüzde 100’ü tarım alanı olan Batı OSB’nin yer seçimi işlemini onaylamış mıdır? Batı OSB tarım alanı olduğuna göre, kurulmak istendiği alan 5403 Sayılı Toprak ve Arazi Kullanım Kanununa göre mutlak kuru tarım arazileri ve DSİ’nin sulama proje sahası içindedir. Bakanlığınız bu kanunu hiçe mi saymaktadır? Tarım alanlarının yok olmayacağı varsayımı üzerinden organize sanayi bölgesi kurmak doğru mudur? Tarım alanlarının yok olmayacağının garantisi nedir?”

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Karacabey Belediyesi sınırları içinde kalan bu alanda arsa satışlarının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nce yürütüldüğünü hatırlatan İrgil, Bakan Sarı’ya verdiği soru önergesinde ise, Batı OSB olarak sınırları belirlenen bu bölgeden son üç yıldır kimlerin arsa satın aldığını sordu.

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Karacabey Belediyesi sınırları içinde kalan bu alanın OSB yeri olarak işlenmesinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın da onayının gerektiğine dikkat çeken İrgil, Bakan Çelik’e yönelik önergesinde, “Yer Seçimi Komisyonu üyesi olan bakanlığınız, yüzde 100’ü tarım alanı olan Batı OSB’nin yer seçimi işlemini onaylamış mıdır? Batı OSB tarım alanı olduğuna göre, kurulmak istendiği alan 5403 Sayılı Toprak ve Arazi Kullanım Kanununa göre mutlak kuru tarım arazileri ve DSİ’nin sulama proje sahası içindedir. Bakanlığınız bu kanunu hiçe mi saymaktadır? Tarım alanlarının yok olmayacağı varsayımı üzerinden organize sanayi bölgesi kurmak doğru mudur? Tarım alanlarının yok olmayacağının garantisi nedir?” dedi.

Son Düzenlenme

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Tüm hakları saklıdır. © 2014