ALO TARIM Haber Portalınız

A+ A A-

ÇİĞ SÜT TÜKETİMİNDE SON DURUM Özel

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

ÇİĞ SÜT TÜKETİMİNDE SON DURUM

ÇİĞ SÜT TÜKETİMİNDE SON DURUM

Çiğ sütün çiğ süt olarak satışı 1930’lu yıllarda yasaklanmıştı. 2010 yılında kabul edilen yeni gıda kanunu eski kanunu ve dolayısı ile 1930’lu yıllar yasağını da ortadan kaldırdığı birkaç ay sonra GTH Bakanlığınca fark edilince yeni yönetmelikte ‘’çiğ sütün doğrudan tüketicilere  satışı bakanlık iznine bağlıdır’’ hükmüne yer verilmişti. Böylece yasak sürmüştü.

2008 yılında tamamen çiğ süt üreticileri ve tüketicilerinin buluştuğu Çiğ Süt Üreticileri ve Tüketicileri Grubu kuruldu. Google ve Facebook’tan yayın yapan grubun yayın politikası; Çiğ Süt Üreticilerinin ürünlerini gerçek değerinde satmaları için adil bir piyasa düzeni kurulması, çiğ sütün, çiğ sütten yapılan ürünlerin marketlerde satışına izin verilmesiydi. Diğer sivil toplum kuruluşları ve başta Slow Food- İstanbul grubu, veteriner hekimler destek verdiler.

Dünya’nın en besleyici, gerçek peynirinin çiğ sütün kaynatılmadan yapılanıdır.. GTH Bakanlığı çiğ sütün pastörize edilmeden, kaynatılmadan peynir yapımına 4 ay salamurada kalmak kaydıyla birkaç yıl önce izin verdi.

Nihayet 2017 yılında çiğ sütün marketlerde satışına da bakanlık izin verdi!! Ama hangi çiğ süt? Ari İşletmelerde üretilen çiğ süte izin verilmişti.!!! Ari işletme tanımı; Hastalıktan ari bölgelerdeki, hastalıktan ari hayvanlardan elde edilen çiğ süt idi.. Bu da bölge olarak Trakya’yı kapsıyordu. Hayvan sayısı olarak da 90 bin ineğin çiğ sütüydü ari olan..

Oysaki çiğ sütün pastörize edilmeksizin, uhtleştirilmeksizin tüketim miktarı yıllık 8-9 milyon tondur. Muhteşem bir miktar. Muhteşem olduğu kadar sanayicilerin de iştahını kabartan bir rakam. Çiğ süt tüketicileri çiğ süt ari-arisiz endüstriyel süt sektörünün sözde ilim adamlarını dinlemiyor. Çiğ süt Ankara’da apartman önlerinde resimdeki araç ve benzerleriyle muhteşem satışı sürüyor. Hem de endüstriyel süt sektörünün satın aldığı fiyattan daha yüksek fiyata tüketici 2,5 TL/Litre, yerli ineğin sütünü ise 3 TL/Litre ’den satın alıyor.

Çiğ sütü tencerede 7-8 dakika kaynattıktan sonra rahatça süt olarak tüketebilir, ondan yoğurt peynir yapabilirsiniz. Kaynatmadan ve/veya pastörize edilmeden peynir yapacak oluranız mutlaka peyniri ay salamurada beklettikten sonra tüketilebilir..

Çiğ süt ile ilgili sorularınızı Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresine sorabilirsiniz.

Çiğ Süt Üreticileri Tüketicileri Grubu Sözcüsü

Çapar Kanat

ARİ SÜT SATIŞ YÖNETMELİĞİ

Son Düzenlenme

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Tüm hakları saklıdır. © 2014