ALO TARIM Haber Portalınız

A+ A A-

ALMANYA 'DA ET SÜT VE DİZEL FİYATLARI YÜKSELEBİLİR Özel

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

ALMANYA 'DA ET SÜT VE DİZEL FİYATLARI YÜKSELEBİLİR

Almanya'da et, süt ve dizel fiyatları yükselebilir

Federal Çevre Ajansı, et ve süt ürünlerinden alınan KDV'nin yüzde 7'den yüzde 19'a çıkarılmasını önerdi. Dizele de yüksek vergi konulması isteniyor. Amaç karbonmonoksit ve sera gazı salınımının azaltılması.

FRANKFURT - Federal Çevre Ajansı dizel, süt ve et üzerindeki vergilerin arttırılmasını önerdi. Almanya, imzaladığı uluslararası sözleşmeler dolayısıyla iklim değişikliğine neden olan karbonmonoksit salınımını azaltmak zorunda. Gazların önemli bir bölümü motorinle çalışan araçlardan kaynaklanıyor.

Tagesspiegel gazetesinin haberine göre hükümet tarafından üreticilere sağlanan 57 milyar avroluk desteğin 28,6 milyarlık bölümü, nakliyeye harcanıyor. Motorinin ucuzlatılması dolayısıyla ise 7,4 milyar avroluk bir destek veriliyor. Motorin kullanımı doğaya benzine göre yüzde 30 daha fazla zararlı gaz salınmasına neden oluyor. Bu nedenle motorinden alınan verginin yükseltilmesi ve en azından benzin seviyesine çıkarılması, hatta motorinden daha yüksek vergi alınarak dizel araçların sayısının dolaylı olarak azaltılması düşünülüyor.

Çevre Ajansı'nın destekler raporuna göre, et ürünleri için KDV indirimi dolayısıyla 5,3 milyar avroluk çevreye zararlı destek veriliyor. Almanya'da KDV temel gıda maddeleri için yüzde 7 iken, diğer ürünler için yüzde 19. Et ve süt ürünleri üretimi, iklime zararlı bir yöntemle sağlanıyor olsa bile, meyve ve sebze gibi zararsız ürünlerle aynı vergiye (yüzde 7) tabiler. 1 kilogram dana eti üretmek için 7 ile 28 kilogram arasında sera gazı emisyonuna neden olunuyor. Meyve ve sebze üretiminde bu oran sadece 1 kilogram olarak karşımıza çıkıyor.

Bu nedenle Çevre Ajansı, hayvansal ürünlerdeki KDV'yi yüzde 19'a çıkararak elde edilen gelirin sadece gıda için değil, aynı zamanda toplu taşıma için kullanılmasını öngörüyor. Böylelikle hem sera gazı emisyonları azaltılırken, hem de tüketicinin ödediği ücretin başka alanlardan telafi edilmesi fikri üzerinde duruluyor.

Öte yandan yine Tagesspiegel gazetesine konuşan Yeşiller Fraksiyon Başkanı Anton Hofreiter, et ve süt ürünlerindeki vergilerin arttırılmasına karşı olduklarını söyledi. Almanya'da içme sularını da zehirleyen çok fazla gübre kullanımı olduğunu kaydeden Hofreiter, "Ucuz et üretmek için çok yüksek bedel ödeniyor. Hayvanlar için daha geniş alanlara ve ökolojik tarıma ihtiyacımız var.

 

SPD temsilcileri de tasarıya karşı çıkarak, eşitlik ilkesi nedeniyle hayvansal gıdaların fiyatının arttırılmasının yanlış olduğunu ifade etti.

Son Düzenlenme

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Tüm hakları saklıdır. © 2014