ALO TARIM Haber Portalınız

A+ A A-

KIBRIS 'TA 2017 TARIM DESTEKLERİ AÇIKLANDI Özel

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

KIBRIS 'TA 2017 TARIM DESTEKLERİ AÇIKLANDI 

 

2017 Tarımsal Destek Programı açıklandı

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, 2017 yılında uygulanacak Tarımsal Destek Programı’nı açıkladı.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Basın Bürosu aracılığıyla yapılan yazılı açıklamada, 2017 Tarımsal Destek Programında Doğrudan Gelir Desteği Ödemeleri ve Diğer Teşebbüsler Ödemeleri adı altında iki kalemden tarım sektörüne verilecek destekler yer alıyor.

Tarımsal Destek Programı, Hayvansal Üretim Destekleri, Bitkisel Üretim Destekleri, Süt ve Süt Mamulleri İhracat Teşvik Destekleri, Narenciye İhracat Teşvik Desteklerini içeriyor.

Tarımsal Destek Programı, tarımsal üretimde çevreye duyarlı üretimi yaygınlaştırmak, gıda ve yem güvenliğini sağlayarak verim ve kaliteyi yükseltmek amacı ile küçük-orta ölçekli aile işletmeleri hedef alınarak hazırlanmıştır.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın 2017 yılında uygulayacağı tarımsal destekler, sektörde yaşanan ve yaşanması muhtemel problemlere çözüm üretmek, kayıtların güncel tutulmasını sağlamak ve rekabet edebilir bir sektör oluşturulması amacı ile tarım destekleme bütçe sınırlarını dikkate alarak hazırlandığı kaydedildi.

Açıklamada, Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan ve hayvan kayıt sistemine kayıtlı yetiştiricilere, işletme başına her durumda yılda 150 bin TL’yi aşmamak ve bin 300 litre/gün’e kadar olan çiğ inek sütünün desteklenmesinin sağlanacağı kaydedildi.

Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan ve hayvan kayıt sistemine kayıtlı yetiştiricilere ise, işletme başına üst limit olmaksızın Süt Endüstri Kurumu’na (SÜTEK) teslim ettiği her litre çiğ süt için Bakanlar Kurulunca belirlenen miktar kadar çiğ süt destekleme ödemesi yapılacak.

Damızlık kayıt sisteminin kurulmasına müteakiben sisteme kayıtlı anadan ve Veteriner Dairesi Müdürlüğü tarafından kullanılmasına izin verilen boğa sperması ile yapılan suni tohumlama sonucu doğan tüm buzağılara, buzağı başına 100 TL suni tohumlamadan doğan buzağı desteği ödemesi gerçekleştirilecek.

Soy kütüğü ve ön soy kütüğüne kayıtlı damızlık sığır yetiştiricilerine anaç sığır başına 20 TL destek ödemesi yapılacağı belirtilen açıklamada, Küçükbaş hayvanlar için ödenecek miktarın ise 1-250 arası anaç küçükbaş için 85 TL, 251-400 anaç küçükbaş için 80 TL ve 401-700 anaç küçükbaş için 60 TL destek ödemesi yapılacağı ifade edildi.

Arıcılık kayıt sistemine kayıtlı olma şartı ile arıcılara, arılı kovan başına 20 TL destekleme ödemesi yapılacağı belirtildi.

Balıkçılığı özendirmek, girişimciliği artırmak ve sosyal güvenlik sistemine dahil etmek amacıyla, 1975 Balıkçı Gemileri Yasası kapsamına giren küçük balıkçı gemileri sicili kayıtlı gemi sahibi mesleki balıkçılara, Bakanlık tarafından yüzde 50’ye kadar sosyal sigorta prim desteği ödemesi yapılacak.

Balon balığının balıkçılık malzemelerine verdiği zararlara karşılık yıl içerisinde 2017 döneminde düzenlenecek sportif yarışmalar dahil avcılığı yapılan balon balıklarını Hayvancılık Dairesi’ne teslim eden izinli balıkçılara ise balık başına 3 TL destek sağlanacak.

Dane üretimine yönelik tahıl alanlarına ve nadas alanlarına 4 bin dönüme kadar olan alanlar için 32 TL/dönüm destekleme ödemesi yapılacak.

Üretim sezonunda veya çok yıllık olarak üretilen sulu yem bitkisi ekimi yapan çiftçiler için tek yıllık mısır, lolium, karamba, sudan otu gibi ürünlerde dönüm başına 60 TL, yonca gibi çok yıllık ürünler için de dönüm başına 75 TL destek öngörüldü.

Konvansiyonel narenciye ekim alanlarına yönelik olarak üreticilere, 1-5 dönüm arası için 200 TL, 5 dönüm ve üzeri olanlar için de dönüm başına 250 TL ödeme gerçekleştirilecek.

Ayrıca bu yıl ilk kez kümelenmeyi ve birlikte hareket etmeyi özendirmek amacıyla narenciye alanlarında üretim faaliyetlerinin birleştirilmesi ve en az 100 Dönüm alanda üretim faaliyetlerinde birlikte hareket edecek üreticilere (Sulama, budama, gübreleme , toprak işleme v.b) ilave %10 ek destek verilecek.

Üretim faaliyetlerinin koop olarak birleştirilmesi ve en az 150 Dönüm alan için kooperatifleşen üreticilere (Sulama, budama, gübreleme , toprak işleme v.b) ilave % 20 ek destek sağlanacak.

Çok yıllık erik, zerdali, kayısı, bağ, zeytin, ceviz, badem, harnup, nar üretiminde dönüm başına 120 TL destek ödemesi yapılacak.

Sebze alanlarının desteklenmesine yönelik dönüm başına 80 TL, üretim sezonunda üretilen patates üretiminin desteklemesine yönelik olarak da dönüm başına 100 TL destek ödemesi yapılacaktır.

Organik tarım ve iyi tarım uygulamaları sertifikasına sahip üreticilere ek olarak sertifika başına 500 TL destekleme ödemesi yapılacak.

Narenciye sektöründe piyasanın talep ettiği ürün yelpazesini oluşturmak ve buna bağlı ihracatta rekabet gücünü artırarak sürdürülebilir bir pazar oluşturmak amacıyla tür değişikliği özendirilecek.

Bu kapsamda, gençleştirme budamasının yüzde 100 uygulanması halinde ağaç başına 22 TL, yüzde 50 uygulamalarda ağaç başına 17 TL, aralara yeni dikim yapılması halinde de ağaç başına 27 TL destek verilecek.

Narenciye bahçelerinde yapılacak aşılama ile çeşit değiştirme uygulaması için de ağaç başına 22 TL ödenecek. Diğer meyve çeşitleri için de ağaç başına 50 TL destek verilecek.

 

2017 yılında uygulanacak tarımsal destekler detaylı bir şekilde aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

Son Düzenlenme

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Tüm hakları saklıdır. © 2014