ALO TARIM Haber Portalınız

A+ A A-

DOĞUM GÜNLERİMİZİ DOĞRU TARİHTE Mİ KUTLUYORUZ? Özel

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

DOĞUM GÜNLERİMİZİ DOĞRU TARİHTE Mİ KUTLUYORUZ?

DOĞUM GÜNLERİMİZİ DOĞRU TARİHTE Mİ KUTLUYORUZ?

Facebook’tan doğum günümü arkadaşlarım kutladıklarında onlara karşı kendimi aldatmış hissediyorum. Çünkü benim doğum günüm 01.01.1958 değil.

Facebook’a ilk kaydolurken benim gerçek doğum günümü kaydedemeyen teknik düzenleme içindeydi. Halen de düzeltemiyorum. Çünkü doğum günü ikonu sadece rakamsal verileri alıyor. Benimki rakamsal olmadığından facebook’a  bu veriyi giremiyorum.

Doğum günümü kutlayan arkadaşlarıma buradan duyuruyorum: Benim doğum  günüm ‘’Pamuk toplama zamanı. ‘’  

Pamuğun eskiden bolca tarımının yapıldığı Çukurova, Ege, Antalya bölgelerinden bir köye gidip gençlere ‘’Pamuk Toplama Zamanı Ne Zaman ‘’ olduğunu sorsak ‘’burada pamuk ekilmiyor ki’’ cevabını alırız. 1980 sonrası küreselleştirilen Dünya’nın Türkiye’si pamuk tarımını yapamaz hale getirildi. ‘’Pahalıya üretiyorsan ithal et, benden, ondan, şundan al ‘’ küreselleştirmenin sloganı, dayatması. ‘’Ben, O, Şu, Bu ‘’dedikleri de gelişmiş ülkeler, diğer bir tanımla emperyalist ülkeler.!

Tütünü, pamuğu, canlı hayvanı üretip ithal etmediğimiz çağda doğan çocuklara annelerinin verdiği doğum tarihi kaydı da ‘’ tütün, pamuk zaman’’ ları geride kaldı. Kapımızda bir inek (yerli) doğduğu zaman 15 yıl yaşardı. Şimdiki ineklerin işletme ömrü 5 yıl! 15 yıl ömürlü olan yerli ineklerimizi teptik biz köylüler holştein sütçü ineklerle tanıştırılınca doğan çocukların doğum tarihini ‘’sarı ineğin doğduğu zaman’’la eşleştiremez olduk.

Doğum günlerimizi doğru tarihte mi kutluyoruz.?

Bu soruma şimdiki gençler hem şaşıracaklar hem de evet diyecekler. Benim akranlarımdan köylerde doğanlar hayır, şehirde doğanlar ise evet diyecekler.

Kemalettin Kamu ‘’Çoban ‘’ şiirinde diyor ki ‘’Kuzular bize söyler yılların geçtiğini’’. Kimlik kartlarımız olmasa bile yanı başımızdaki canlılar, eşyalar yılların geçtiğini bize söylüyor.  

Köylerde bebekler doğduğunda okul çağı olan 7 yaşına kadar hastalansa da doktora zorunlu olmadıkça götürülmezdi. Vay çiçek aşısı vay bilmem ne aşısı hak getire. Okul çağına gelince ancak çocuğa nüfus kağıdı (kimlik) lazım olurdu. Köylerde nüfus kağıdı çıkarmak babaların değil muhtarın görevi idi. Muhtar,  7 yaşına ayak basıp basmadığı sorusuna ‘’herhalde ‘’cevabını aldığı babaların çocuklarına nüfus kağıdını şehirdeki nüfus müdürlüğünden çıkarttırıp babaların eline verirdi. Muhtar, babalara çocuklarının hangi gün hangi tarihte doğduğunu sormaya gerek de görmezdi. Zaten soracak da olsa ‘’buğday hasad zamanı, Adnan Menderes’in asıldığı ay, Conson (Kenedy ABD başkanı) un İsmet İnönü’ye mektup gönderdiği zaman, İsmet Paşa’nın Conson’a meşhur cevabının ajanslarda okunduğu ay, zehmeride, cemre havaya ,suya, toprağa düştüğünde ‘’ gibi cevaplar alacak olurdu.!

Erkek çocuğuna kimlik ya zorunlu ilk okul çağında, 7 yaşında, bizden önceki kuşakta , yani ilkokulun zorunlu olmadığı çağda  ise askere  gideceği zaman erkeğe, kızlara ise evleneceği zaman.!  

Köylerimizde 1980’lere kadar her anne babanın 6-8 sayısında çocuğu olurdu. Zaman-ı behrinde babam ve annem 10 çocuğunu sağlık çalışanlarının müdahalesi, yardımı olmaksızın dünyaya getirmiş. Öyle dediysek de çekirdekten yetişme ebe yok değildi.  Zaiyat % 20. Yani 2 bebek doğumdan bir  kaç ay sonra  ölmüş.

Köylerde doğan bizim akranların tümünün doğum tarihi 01.01’dir. Bunda şaşılacak bir şey yok. Dağlık, aşlık değil de  düzovada da olsa köyümün şehre olan toprak yolu 1970’de şoselendi. Bir köyden diğer köyün ilk mektebine 5 Yıl boyuna devam ettiğimiz yol topraktı. Çamura çöktüğümüzde birimizi diğerimiz çıkarırdık, ağlanacak halimizi oyun edasıyla süslerdik.

Kızım ilkokula başlayacağı günlerde eşimin servisle göndersek teklifine, okulun eve uzaklığı 800 metre olunca halalarının, babasının 1000 metre çamurlu tozlu yol rekorundan düşük olduğu için sıcak bakmadım. 8 sene ilköğretime tabanvay ile gitti. Ankara’nın göbeğinde 64 kişilik sınıflardan birinde eğitim alan kızımın bitirdiği okuldaki şimdiki öğrenciler artık 30 kişilik sınıftalar. Türkiye’de 40 yıldır eğitimin kalitesi çok değişmediyse de  fiziki yapıda çok iyi ilerlemeler kaydedildi. Artık Türkiye’nin devlet okullarında 64 kişilik sınıflar, yolu çamur olan okullar yok..

Okullarına servisle giden zamane çocukları, şehirde doğan akranlarım;

Gün be gün doğru doğum tarihlerinin, % 20’lik dilime girmemiş olmanın kıymetini bilmeli.

Evet benim doğum tarihim ‘’pamuk toplama zamanı.

‘’ Doğmadığım 01.01.1958 tarihini referans veren face'den dolayı doğum günümü kutlayan arkadaşların beni affetsinler. Teşekkürler ederim sizlere.

Ey köylerde doğan akranlarım sahi sizin ki ne zamanı ?

 

Son Düzenlenme

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Tüm hakları saklıdır. © 2014