ALO TARIM Haber Portalınız

A+ A A-

DÜZCE'DE BAMYA GÜNÜ DÜZENLENDİ Özel

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

DÜZCE'DE BAMYA TARLA GÜNÜ DÜZENLENDİ

Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce uygulanan “Yeni Bamya Çeşitlerinin Yaygınlaştırılması Projesi” kapsamında tarla günü etkinliği gerçekleştirildi.

Tarımsal Yeniliklerin Yaygınlaştırılması amacıyla Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından ilimizde yürütülen "Düzce İlinde Yeni Bamya Çeşitlerinin Yaygınlaştırılması Projesi" kapsamında Beyköy’de tesis edilen bahçelerde yeni bamya çeşitlerinin tanıtımı için tarla günü düzenlendi.

Düzenlenen tarla gününe Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Harun Kabaoğlu, Müdür Yardımcısı Necdet Çiçek, Şube Müdürleri, Teknik Personel ve üreticiler katıldı.

İl Müdürü Harun Kabaoğlu, ‘’proje kapsamında denenen bamya çeşitlerinden Yalova Akköy 41, Yalova Kabaklı 11 ve Marmara 1 olmak üzere 3 bamya çeşidini üretim alanında yapılan tarla günü etkinliğinde katılımcıların gözlemleme ve karşılaştırma imkanı bulduklarını söyledi. İlimizde mayıs ayının ilk haftalarında ekilen bamyaların ilk hasatları temmuz ayı ortalarında yapıldığını ve günlük olarak ürün veren bamyalarının hasadının ise kasım ayında erken dona kadar devam edeceğini belirtti. Beyköy ve Nasırlı köylerinde tesis edilen bahçelerde denenen yeni bamya çeşitlerinin ilimize uyum sağladığını ve çiftçilerimiz tarafından rahatlıkla yetiştirilebileceğini ifade etti. Ülkemizde bamyanın verim ortalaması 512 kg/da iken ilimizde denenen yeni bamya çeşitlerinin verimlerinin ise 1100-1300 kg/da olduğunu söyledi. Bamya yetiştiriciliğinde yeni çeşitleri kullanarak üretim yapmanın ekonomik olarak daha karlı olacağını bu projemiz sayesinde çiftçilerimizin bahçelerinde gözlemlediklerini ve yüksek verimli yeni çeşitlerin ilimize uyum sağlamış olması nedeni ile yaygınlaşmasının önemli olduğunu’' belirtti.  

 

 

 

Tarla günü etkinliği projemiz önder çiftçilerinden Emine Zengin ve Sabahnur Özaltın’nın hazırlamış olduğu ikramlar ile sona erdi.

Son Düzenlenme

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Tüm hakları saklıdır. © 2014