ALO TARIM Haber Portalınız

A+ A A-

DÜNYA GIDA ETİKETLEMESİNDE NEREYE GİDİYOR? TÜRKİYE NEREDE ? Özel

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

DÜNYA GIDA ETİKETLEMESİNDE NEREYE GİDİYOR? TÜRKİYE NEREDE ?

DÜNYA GIDA ETİKETLEMESİNDE NEREYE GİDİYOR? TÜRKİYE NEREDE ?

Avrupa Gıda Bilgi Konseyi (EUFIC), gıda etiketlemesi konusunda dünya genelinde son dönemde yaşanan güncel gelişmelere ilişkin bir rapor yayınlandı.

“Gıdaların Beslenme Yönünden Etiketlenmesinde Küresel Güncellemeler 2018: Gıdaların etiketlenmesi konusu nereye gidiyor?” başlığıyla, 19 Temmuz 2018 tarihinde yayınlanan raporda konuyla ilgili bilimsel araştırmalar ve mevcut girişimler detaylı bir şekilde ele alınıyor.

Besin Etiketlemede Küresel Güncellemeler 2018 raporu, konunun güncel durumu hakkında geniş ve kapsamlı bir değerlendirme de sunuyor. Avrupa Gıda Bilgi Konseyi (İng.: European Food Information Council, EUFIC), bu raporda Landmark Europe ve dünyanın dört bir yanından çok sayıda beslenme kuruluşuyla işbirliği içinde aşağıdaki sorulara yanıt arıyor:

Gıda etiketlemesi konusunda bugüne kadar kabul görmüş veya hazırlığı devam eden başlıca girişimler neler?

Bu girişimlerin işleyişi nasıl? Konunun paydaşları nasıl değerlendiriyor?

Tartışmalar hangi yönde ilerliyor?

Konu hakkında yapılan araştırmalar ne diyor?

2018 raporundan öne çıkanlar…

Gıda etiketlemesi girişimleri yaygınlaşıyor

Bu girişimler hem kamuda hem de sektörde küresel ölçekte yayılmaya devam ediyor. Asya-Pasifik bölgesinde etiketlerde yıldız ve pozitif logolar kullanılırken, Güney Amerika ülkeleri ise sağlık uyarılarını tercih ediyor.

Batı Avrupa trafik ışıkları modelini kullanırken; Asya, Afrika, Kuzey ve Doğu Avrupa’da ise pozitif logoların kullanımı söz konusu.

Besin etiketleme politikaları bilime dayanmalı

Temel soru, tüketici için uygun ve anlam ifade eden beslenme bilgileri besin etiketlerine nasıl yer almalı?  Böylelikle motive olmuş tüketiciler beslenmelerini iyileştirme konusunda istekli davranabilecek.

Araştırmacılar ve paydaşlar, tüketicilerin dengeli beslenmelerine yardımcı olacak besin seçimleri yapmaları konusuna ilgi gösteriyor. Bu perspektifte tek bir besin veya ürün değil diyetin tamamı önemli.

Hükümet destekleri önemli

Avrupa Birliği’nin harmonize bir format olan FOP modelini,  İngiltere ve Fransa’nın ise ulusal düzeydeki etiketleme düzenlemeleri kabul etmesi ve benimsemesi, hükümet desteğinin projelerin güvenilirliğinde ne kadar önemli olduğunu da gösterirken bir yandan uluslararası ticareti nasıl etkileyebileceği sorusunu da gündeme getiriyor.

Gıda etiketlemesi politikaları beslenmeyi nasıl etkiler?

Besin etiketleme politikaları,  tüketicilerin farklı etiketleme uygulamaları konusunda algı ve davranışlarını dikkate almalı. Ancak temel soru bu politikaların besin seçimi ve diyetleri nasıl etkileyeceği.

Raporun tüketici araştırması bölümü, algı ve davranışların, ülkeden ülkeye ve tüketici grupları arasında değiştiğini de bildiriyor. FOP modeline yönelik araştırmaların çoğu Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika, Avustralya ve Yeni Zelanda’da gerçekleştirilmiş. Bunun yanı sıra yerel tüketici tutumlarını daha iyi anlamak için diğer bölgelerde çalışmalara da ihtiyaç duyuluyor.

Satın alma kararları üzerindeki kısa vadeli etkiler belirsiz

Besin etiketleri tartışmasında, tüketici tercihlerini nelerin etkilediğinden çok tüketicilerin neyi sevdiği ile ilgili yorumlar daha fazla. Bazı araştırmalar, etiketlerde besin değeri/kalitesinin veya sağlık logolarının yer almasının tüketicilerin tercih ve satın alma davranışlarını önemli düzeyde etkilediğini gösteriyor.

Bu veriler, farklı etiketleme uygulamalarının tüketicilerin daha sağlıklı seçimler yapmasına yardımcı olmada eşit derecede etkili olabileceğini gösteren Avrupa ve Avustralya’daki tüketici çalışmaları ile de destekleniyor. Ancak kısa vadede satın alma kararları üzerine nasıl etkileri olduğu belirsiz.

Daha fazla bilgiye ihtiyaç duyulan konular

Ne kadar işe yarıyor?

Girişimlerin ne kadar işe yaradığı en önemli sorulardan biri. Tüketiciler, ambalajlarda yer alan beslenme bilgi/beyanları sayesinde uzun vadede daha sağlıklı tercihler yapıyorlar mı?

 

Standart hale gelme süreci nasıl olacak?

Tüketicilerin sağlıklı beslenme alışkanlıkları geliştirmelerine yardımcı olmak için besin etiketleme düzenlemeleri nasıl standartlaştırılmalı?

Avrupa FLABEL, EUFIC ve The Surrey Food Consumer Behaviour and Health Research Centre ve Australian Heart Foundation kuruluşlarının araştırmaları, farklı etiketleme düzenlemelerinin tüketicilerin sağlıklı seçimler yapmasına eşit derecede etkili olabileceğini gösteriyor. Öte yandan standartlaştırılmış besin etiketlerinin zorunlu olması gerektiğini savunan gruplar da mevcut.

Ambalajlı gıdalar dışında besinler ne olacak?

Ambalajlı gıdaların dışında kalan besinlerin etiketlemesi faydalı mı? Menü etiketleme tartışması ABD’den, Kanada, İngiltere, İrlanda, Avustralya ve Asya’ya da taşındı. Menü etiketleme araştırmaları son yıllarda çoğalsa da, başlıca Avrupa, Kuzey Amerika ve Avustralya ülkelerinin gündemi ile sınırlı.

Teknolojiden nasıl yararlanılabilir?

Yeni teknolojiler sağlıklı seçimleri teşvik etmek için en iyi nasıl kullanılabilir? Araştırmalara göre, tüketicilerin online alışverişlerde bilgileri kontrol etme eğilimi mağazadakinden daha az.

Sonuç ne?

Gıda alanında tüm dünyada saygın bir kuruluş olarak kabul edilen EUFIC’in küresel durumu değerlendirdiği bu çalışmadan çıkarılması gereken bazı sonuçlar var.

Bunlardan en net olanı, gıda etiketleme politikalarının bilimsel kanıt ve verilere dayanması gerekliliği. Ayrıca bu alanda yapılacak çalışmalarda çeşitli etkenlerle belirli bir besin veya ürüne takılıp kalmak yerine, beslenmenin bütününü göz önünde bulunduran bir yaklaşım benimsemeli.

EUFIC’in değerlendirmesine göre uygulamaya alınması muhtemel farklı etiket uygulamaları ticaret üstünde de etkili olacak. Konunun bu boyutunun da atlanmaması, karşılaşılabilecek durumların önceden planlanması gerekiyor.

Gıdaların etiketlenmesi konusunun merkezinde söz konusu politikaların beslenme tercihlerini nasıl etkileyeceği sorusu da yatıyor. Söz konusu etiketlerin kısa vadeli satın alma tercihlerini nasıl etkileyeceği şu anda bilinmiyor.

TÜRKİYE

Türkiye gıda etiketlemesinde EFSA (Avrupa Gıda Güvenliği Örgütü )yı takip ediyor. Efsa’nın yayınladığı mecburi standartları etiketlemede kullanıyor.

 

Son Düzenlenme

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Tüm hakları saklıdır. © 2014