ALO TARIM Haber Portalınız

A+ A A-

KURBAN SEÇERKEN KURBANLIĞIN YAŞI NASIL ANLAŞILIR ? Özel

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

KURBAN SEÇERKEN KURBANLIĞIN YAŞI NASIL ANLAŞILIR ?

Kurban seçerken kurbanlığın yaşı nasıl anlaşılır?

Kurban pazarına getirdiği hayvanlarla ilgili satış yapabilmek için İslami ölçüler konusunda yalan söyleyen bazı esnaflara karşı Kurbanlığınızı seçmek için bilgi sahibi olmak gerekiyor. Yaşlarını doldurmamış hayvanlar kurban edilemiyor. Peki Kurbanlıkta yaş nasıl anlaşılır? İşte o önemli bilgiler

Bilindiği gibi bir hayvanın kurbanlık olabilmesi, kurban kesilebilmesi için bazı şartlar vardır. Bunlardan bir tanesi de hayvanın kurban edilebilme yaşına gelmiş olmasıdır.

KURBANLIK KAÇ YAŞINDA OLMALI?

Bu yaş sınırı koyunlarda 1 yaş (1 yaşındaki kadar büyümüş ve iri görünenlerde 7-8 aya kadar inebiliyor), Sığır, İnek gibi büyükbaş hayvanlarda 2 yaş, develerde ise 5 yaştır. Bu bilgi teorikte güzel ama pratikte hiçbir işe yaramamaktadır. Zira kurban pazarına gittiğimizde bazı satıcılar bizi yanıltmaktadır. Hayvanın yaşını doldurmuş olduğu yalanını rahatlıkla söylemektedir. Peki buna karşı nasıl önlem alacağız? İşte ayrıntılar:

KURBANLIĞIN YAŞI NASIL ANLAŞILIR?

Sığırların da ağızlarında 32 adet diş bulunur. Bunlardan 12 tanesi üst çenesinde olan azı dişleridir. 20 tanesi de alt çenededir. Alt çenedeki bu 20 dişten 12 tanesi azı dişi, 8 tanesi de kesici dişlerdir. Bu kesici dişlere hayvan doğduğunda “süt dişler” denir. Hayvan kurbanlık çağa gelince bu dişleri döker ve yerine kesici dişler çıkar.

YAŞI GÖSTEREN DİŞ RESİMLERİ

Sığırlar, 1,5 yaşına geldiklerinde bu “ön kesiciler” düşmek üzeredir veya düşmüştür. 2 yaşına geldikleri zaman ön kesici dişleri tamamen düşmüştür. sığır kapak atma Sığırlar 2.5 yaşına geldikleri zaman birinci orta kesici süt dişleri düşmek üzeredir veya düşmüştür. sığır dişleri Sığırlar 3 yaşına geldikleri zaman kalıcı birinci orta kesiciler tamamen büyümüştür.

KÜÇÜKBAŞTA YAŞ NASIL ANLAŞILIR?

Küçükbaşlarda ise ana dişler varsa bu 1 yaşını doldurduğuna işaret eder. Eğer ortadaki dişler değişmişse bu hayvanın 2 yaşını doldurduğunu gösterir. Bunları kontrol ederek hayvanın yaşı rahatlıkla anlaşılabilir.''

Son Düzenlenme

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Tüm hakları saklıdır. © 2014