ALO TARIM Haber Portalınız

A+ A A-

KÜÇÜKBAŞ KURBANLIK FİYATLARI Özel

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

KÜÇÜKBAŞ KURBANLIK FİYATLARI

KÜÇÜKBAŞ KURBANLIK FİYATLARI

Kurban Bayramının yaklaşmasıyla birlikte Canlı Hayvan Pazarında küçükbaş hayvanlarla ilgili son durumu değerlendiren Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciler Birliği İl Başkanı İhsan Akın, “Kurban satışları bu hafta itibari ile yoğun olarak artacak. Küçükbaş hayvanın doğal ve organik olması için yaptığımız 2,5 yıllık bir çalışma vardı, bu çalışmaya binaen küçükbaş hayvan kesimlerinin sayısını her yıl arttırıyoruz. Canlı hayvan kilosu 17-18 lira, Taban fiyatı 700 ile tavan fiyatı bin 200 lira küçükbaşta alımlar yapılacaktır. Bu yıl küçükbaş satımlarında yüzde 50 artış bekliyoruz.” Dedi

Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciler Birliği İl Başkanı İhsan Akın, Kurban Bayramı vesilesiyle canlı hayvan pazarında küçükbaş hayvanlarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Canlı hayvan pazarı dernek Başkanı Ramazan Kırma ile birlikte son durumu değerlendiren Birlik Başkanı İhsan Akın, “Kurban bayramına yakın günlerde yoğunluk giderek artacaktır. Küçükbaş hayvanın doğal ve organik olması için yaptığımız 2,5 yıllık bir çalışma vardı, bu çalışmaya binaen küçükbaş hayvan kesimlerinin sayısını her yıl arttırıyoruz. Kurban Hem Şartlara hem dini vecibelere uygun olması gerekiyor. Canlı hayvan kilosu 17-18 lira, Taban fiyatı 700 ile tavan fiyatı bin 200 lira küçükbaşta alımlar yapılacaktır. Bu yıl küçükbaş satımlarında yüzde 50 artış bekliyoruz. Sahte para, çek ve senet konusunda da yetiştiricilerimizin dikkatli olmaları için uyarıyoruz” dedi.

“KURBAN İÇİN ŞARTLARIN YERİNE GELMESİ LAZIM”

Kurban bayramının son günlerine doğru satışlarda yoğunluğun artacağını ifade eden Birlik Başkanı Akın, “Şuan Canlı Hayvan pazarındayız. Yetiştiricilerimiz meralarda, yaylalarda olan hayvanlarını pazara indirmeye başladılar. Yoğun bir satış olmasa da kısmen şimdiden kurbanlık hayvanlarını ayırtanlar var. Yoğunluk bu hafta itibari ile başlayacaktır. Bayrama son bir hafta kala yoğunluk artıyor, bu anlamda bayrama yakın günlerde yoğunluk artacaktır, şimdiden hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz. Biliyorsunuz, küçükbaş hayvan kesimleri son yıllarda özellikle biz küçükbaş hayvanın doğal ve organik olması için yaptığımız 2,5 yıllık bir çalışma vardı, bu çalışmaya binaen küçükbaş hayvan kesimlerinin sayısını her yıl arttırıyoruz. Burada uygun olan şey şudur, kurban için uyulması gereken şartlar var. Bu şartları taşıyan hayvanların alınması gerekiyor ve bunun yanında küpeli olması, veteriner kontrolünde olması, hastalıklı olmaması gerekiyor. Yine buna bağlı olarak kurbanlıklarda dini vecibelerimizi yerine getirmemiz için bütün şartları taşıması gerekiyor. Biz bakıyoruz gezdik ve şuan için her hangi bir sıkıntı yok” diye konuştu.

TABAN FİYATI 700, TAVAN FİYATI BİN 200 LİRA OLACAK

Canlı hayvan ile ilgili taban ve tavan fiyatlara değinen Başkan Akın, küçükbaş hayvan satışında bu yıl yüzde 50 artacağını ön görerek şunları dile getirdi, “Canlı hayvan olarak kilosu 17 lira ile 18 lira arası küçükbaşta fiyatlar belirlendi. Taban fiyatı 700 ile tavan fiyatı bin 200 lira küçükbaşta alımlar yapılacaktır. Yetiştiricilerimizin de şuna dikkat etmesi gerekiyor; sahte para, çek, senet gibi durumlarda yetiştiricilerimiz birlik olarak uyarıyoruz, bunlara dikkat etsinler. Geçen yıl küçükbaşlarda satış olarak yüzde 60 artırdık bu yıl da yüzde 40 ile yüzde 50 olacağını düşünüyorum. Ama yeterli hayvan konusunda herhangi bir sıkıntımız yok, hem küçükbaşta hem büyükbaşta yeterli hayvanımız bulunmakta. Bu anlamda da yerli üreticilerin de her zaman desteklenmesi lazım. Bizler de her zaman üreticilerimizin yetiştiricilerimizin yanındayız. Şuan belirlenen fiyatların bayrama doğru yükseleceğini sanmıyorum, fiyatlar bu şekilde devam eder. Hayvan sayısının da bir düşüş yaşansaydı, belki fiyatlar değişebilirdi ama hiçbir farklılık olacağını düşünmüyoruz.”

“YETERLİ CANLI HAYVANIMIZ VAR”

Kurban pazarı ile ilgili değerlendirmede bulunan Canlı Hayvan Pazarı Dernek Başkanı Ramazan Kırma ise, “Bugün Malatya tarım ili olmasına rağmen yeterli hayvan yetiştiriyor. Bu konuda hiç kimsenin bir endişesi olmasın. Başka yerlerde de hayvan almalarına gerek yok. Almak isteyen vatandaş mutlaka pazara gelsinler. Şuan 13 ilçeden insanımız burada hayvanlarını satıyor, fiyatlar da bellidir. Vatandaşımız önce pazarı inip fiyatları öğrenmesi gerekiyor, daha sonra almak istemezse bu kendi kararlarıdır ama önce mutlaka pazara gelsinler. Malatya’da yeteri kadar hayvan bulunmakta ve tüm Malatya’ya yetecek kadar hayvanımız var. Herkes son günleri bekleyip fiyatların düşmesini beklemesin, son güne kadar en iyi hayvanlar satılır. Hayvanın esas değeri ne ise o dur, bu yıl fiyatlar satılan etin üstüne hiç çıkmadı, yani mal değerinde satılıyor. Tüm vatandaşlarımızı buraya davet ediyoruz. Yerli vatandaşta olmaz ama dışardan gelenlere sahte paraya, Senet ve Çeke karşı dikkatli olmaları her hangi bir durumda, Derneğimize, Müdürlüğümüze ve Belediye personeliyle iletişim kurabilirler” şeklinde konuştu.

Son Düzenlenme

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Tüm hakları saklıdır. © 2014