ALO TARIM Haber Portalınız

A+ A A-

RUSYA 'DAN NE KADAR VE NİÇİN BUĞDAY İTHAL EDİYORUZ ? Özel

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

RUSYA 'DAN NE KADAR VE NİÇİN BUĞDAY İTHAL EDİYORUZ ?

RUSYA 'DAN NE KADAR VE NİÇİN BUĞDAY İTHAL EDİYORUZ ?

Türkiye’nin Rusya’dan 1 milyar 830 milyon dolarlık tarım ürünleri ithalatının 1.35 milyar dolarının Dahilde İşleme İzin Belgesi (DİB) kapsamında vergisiz olduğunu bildiren Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Türkiye olarak Rusya’ya hiçbir yasak koymadık ama ihracatçılarımıza verdiğimiz bu imtiyaz artık sürdürülebilir değil.” dedi.

Denizli’deki temasları sırasında gazetecilere gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulunan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Rusya ile Türkiye arasındaki son gelişmeleri değerlendirdi.

“Rusya’ya DİB imtiyazı sürdürülebilir değil”

Kasım 2015’teki krizden önce Türk ürünlerinin Rusya’ya sıfır vergiyle tamamen serbest şekilde olmasa da girdiğini, Rusya’daki Türk firmalarının Türkiye’den istihdamına kısıtlama getirilmediğini ve nakliye şirketlerine yönelik yasakların olmadığını hatırlatan Zeybekci, uçak krizinden sonra iki ülke arasında gerilen ilişkilerin normalleşmesi için yüksek düzeyli toplantılar yapıldığını söyledi.

Türk tarım ürünlerinin alınmamasına karşılık Türkiye’nin Rusya’dan yaptığı 1 milyar 830 milyon dolarlık ithalatın 1.35 milyar dolarının Dahilde İşleme İzin Belgesi (DİB) kapsamında getirildiğini bildiren Zeybekci, kalan kısmın ise vergileri ödenerek ithal edildiğini kaydetti.

“Rusya’dan ithalata yasak koymadık”

Rusya ile görüşmelerde yasakların kaldırılmasına yönelik taleplerini ilettiklerini vurgulayan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, şöyle devam etti:

“DİB kapsamında bizden lisans alan ihracatçılarımız, buğday, makarnalık buğday, mısır, ham ayçiçek yağı ve diğer tarım ürünlerini bu kapsamda Rusya’dan değil, başka ülkelerden almak istiyorlar. Biz de onların bu taleplerini Ekonomi Bakanlığı olarak haklı gördük. Bizim kesinlikle bir yasağımız yok. Rusya’dan ürün almak isteyen herkes vergilerini ödeyerek ürünlerini getirebilir ama Rusya’nın yasak diye bir kelimesi var.

Rus tarafının DİB uygulamasıyla ilgili sorularına yazılı olarak cevap verdik. Türkiye olarak Rusya’ya hiçbir yasak koymadık ama ihracatçılarımıza verdiğimiz Rusya’ya yönelik DİB kapsamındaki bu imtiyaz, artık sürdürülebilir değil.”

Türk tarım ürünlerinin başta AB olmak üzere dünyanın birçok ülkesine ihraç edildiğine dikkat çeken Zeybekci, Türkiye’den Rusya’ya giden domateslerin imha edildiği haberlerinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Rusya’nın ithalat yasağı koyduğu Türk tarım ürünlerinin önemli bir kısmını üretemeyeceğine de işaret ederek, “Üretemez ki… Üzüm mü üretecek?” ifadelerini kullanan Zeybekci, “Rus bakanlarla telefonla görüştük. Cumhurbaşkanımızla gittiğimizde bu konuları gündeme getirdiğimiz için onları davet ettik. İnşallah yakında görüşürüz” diye konuştu.

Son Düzenlenme

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Tüm hakları saklıdır. © 2014