ALO TARIM Haber Portalınız

A+ A A-

DOMATES İHRACATI ARTINCA OLANLAR OLDU ! Özel

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

DOMATES İHRACATI ARTINCA OLANLAR OLDU !

DOMATES İHRACATI ARTINCA OLANLAR OLDU !

Domates ihracatı yüzde 40 arttınca iç piyasa da fiyatı 7 TL oldu.!

2017'nin ilk çeyreğinde domates ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 40 artışla 200 bin tona çıktı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, yılın ilk çeyreğinde 123 milyon dolara 200 bin ton domates ihraç edildiğini bildirdi. İhracat, bir önceki yılın aynı döneminde 80 milyon dolara 143 bin ton seviyesindeydi.

Tüfenkci, söz konusu dönemde miktar bazında ihracat rakamlarına bakıldığında baklagillerde yaklaşık yüzde 20, mercimekte yüzde 50, mısırda yüzde 315, kırmızıbiberde yüzde 20, buğdayda ise yüzde 32 artış yaşandığını kaydetti.

Mercimek ithalatı yüzde 15 arttı

Öte yandan yılın ilk çeyreğinde miktar bazında baklagiller ithalatının yüzde 11,2 ve mercimek ithalatının yüzde 15,3 arttığını belirten Tüfenkçi, şunları kaydetti:

 

"İlgili dönemde gerçekleştirilen buğday ithalatının yüzde 84'ü dahilde işleme rejimi kapsamında yapılmaktadır. Mercimek ithalatının yüzde 79'u, mısır ithalatının yüzde 76'sı, baklagiller ithalatının yüzde 69'u dahilde işleme rejimi kapsamında gerçekleşmiştir. Bu itibarla buğday, mercimek, mısır gibi ürünlerde gerçekleştirdiğimiz ithalatın büyük bir kısmının yeniden ihraç edilmek amacıyla dahilde işlem rejimi çerçevesinde ithal edildiği görülmektedir."

Son Düzenlenme

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Tüm hakları saklıdır. © 2014