ALO TARIM Haber Portalınız

A+ A A-

ÜRETİCİLERİ YOK ETME, ENFLASYONU İNDİRME PAHASINA BUĞDAY ET İTHALATI Özel

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

ÜRETİCİLERİ YOK ETME ENFLASYONU İNDİRME PAHASINA BUĞDAY ET İTHALATI

 Dünya’nın hiçbir yerinde böyle çelişkili tarım politikası göremezsiniz. Bir yandan tarıma hayvancılığa parasal destek verilirken bir yandan da yerli üreticileri öldürme, hayvancılığın kalkınamamasına, yeterli hayvan varlığına ülkemizin ulaşamama pahasına ithalattaki gümrük vergileri azaltıldı veya sıfırlandı.

Tarım hem hayvancılığı, gıdayı hem de tekstili ile giyimi sağlar. Akrilik haricindeki tüm giyim kumaşları tarımla üretilen pamuk, keten vb ibarettir.

Tarım stratejik bir alandır. İnsanları doyurmaya, beslenmeye, giydirmeye yarar. Her ikisinde temel ihtiyaçtır. Topladığınız ordu veya ordunuz aç ise dağılmaya mahkumdur. Açlık iktidarları yıkar.

Enerjisiz, petrolsüz insanlık hayatını devam ettirebilir, beslenmesiz, gıdasız asla !

İthal ederek fiyatları düşürüp kısa süre için tüketicileri koruyabilirsiniz, veya koruduğunuzu sanabilirsiniz. İthal edilen mallarda yerli üretici zarar ettirilirse bir daha o alana, sektöre  dönmez. . Tarımsal topraklar, ahırlar boş kalır. Yerli üretici o işten el çekerse ithalat sürekli hale gelir, dış açık büyüdükçe büyür.

İşte iktidarın ithalat kararını kapsayan haberimiz:

Hükümet, gıda enflasyonuna karşı ithalat silahını çekti!

Yüksek enflasyonunun gerekçesi olarak gösterilen özellikle işlenmemiş gıda fiyatlarındaki dalgalanmaların önüne geçmek amacıyla bazı tarım ve hayvancılık ürünlerinde gümrük vergisi oranları düşürüldü.

Ekonomi Bakanlığı’nın açıklamasında, bazı tarım ve hayvancılık ürünlerinde gümrük vergilerinin düşürüldüğü bildirildi.

Gıda Komitesi kararları

İşlenmemiş gıda ürünlerinde bu yıl görülen fiyat oynaklıklarının enflasyon üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılması amacıyla Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi (Gıda Komitesi) tarafından son dönemde bir dizi toplantı gerçekleştirildiği anımsatılan açıklamada, Komite tarafından 2017 yılı için enflasyonda gözlemlenen risklerin ciddiyetini koruduğu, özellikle işlenmemiş gıdada yaşanan fiyat artışlarının enflasyon hedeflerinde yaşanan sapmanın en önemli unsurlarından biri olduğunun açıkça ortaya konulduğu kaydedildi.

Resmi Gazete’de yayımlandı

Enflasyonla mücadele kapsamında gerektiğinde devreye girecek dış ticaret tedbirlerine yönelik çalışmalar da yapıldığı belirtilen Ekonomi Bakanlığı açıklamasında, Komitenin öncelikle üzerinde durduğu ve enflasyon artışına önemli oranda katkı sağlayan ekmek, kırmızı et, beyaz et ve yumurta fiyatlarına doğrudan ya da dolaylı etki edecek buğday, arpa ve mısır ile kesimlik canlı hayvan ve karkas sığır etinde uygulanan gümrük vergilerinin düşürülmesi hakkında hazırlanan İthalat Rejimi Kararına Ek Karar’a ilişkin Bakanlar Kurulu kararının Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiği bildirildi.

Söz konusu ürünlerde uygulanacak gümrük vergilerinin, arz-talep dengesi, üretim maliyetleri, yurtiçi ve yurtdışı fiyatlar ile döviz kurları dikkate alınarak, üretimin devam ettirilmesinde sürekliliğin sağlanmasını, üreticinin menfaatlerinin korunmasını ve memnuniyetinin temin edilmesini öte yandan tüketici refahının tesis edilmesini ve aşırı fiyat dalgalanmalarının önlenmesini sağlayacak şekilde belirlendiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Vergilerin düşürülmesiyle arz açığı olan dönemlerde iç piyasa fiyatlarının belirli bir düzeyin üzerine çıkması halinde arz açığı ithalat yoluyla karşılanırken iç piyasada yaşanabilecek fiyat artışlarına da meydan verilmeyecektir. Ayrıca, yine Komite tarafından sistem dinamik bir şekilde takip edilecek olup, gerektiğinde Ekonomi Bakanlığı tarafından değişen koşullara göre gümrük vergilerinde güncellemeler yapılabilecektir.”

Son Düzenlenme

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Tüm hakları saklıdır. © 2014