ALO TARIM Haber Portalınız

A+ A A-

BU MİKTAR PARAYI BASTIRAN TÜRK VATANDAŞLIĞINI ALIYOR Özel

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

BU MİKTAR PARAYI BASTIRAN TÜRK VATANDAŞLIĞINI ALIYOR

BU MİKTAR PARAYI BASTIRAN TÜRK VATANDAŞLIĞINI ALIYOR

Türk vatandaşlığına geçiş kolaylaştırıldı. İşte yeni kriterler

Yönetmelik değişikliği ile yabancıların Türk vatandaşlığı alması için zorunlu olan mali ve yatırım kriterleri aşağı çekildi.

Türk vatandaşlığına geçişe ilişkin yönetmelikteki, yabancıların Türk vatandaşlığı alması için zorunlu olan mali ve yatırım kriterleri aşağı çekildi.

Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla, 19 Eylül 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Sabit sermaye yatırım tutarı aşağı çekildi

Buna göre, yabancıların Türk vatandaşlığını kazanabilmek için karşılamak zorunda olduğu en az sabit sermaye yatırımı 2 milyon dolardan 500 bin dolara düşürüldü.

Tapu kayıtlarına üç yıl satılmama şerhi koyularak Türkiye’de taşınmaz mal edimi yoluyla vatandaşlık kazanılabilmesi için öngörülen tutar 1 milyon dolardan 250 bin dolara, belirli miktar mevduatı üç yıl süreyle Türk bankalarında tutma şartı veya devlet borçlanma araçlarının alımı suretiyle vatandaşlık kazanılabilmesi için öngörülen tutar sınırı 3 milyon dolardan 500 bin dolara indirildi.

Bu kapsamda gayrimenkul yatırım fonu katılma payı veya girişim sermayesi yatırım fonu katılma payı almak suretiyle vatandaşlık kazanılabilmesi için öngörülen tutar sınırı 1.5 milyon dolardan 500 bin dolara düşürüldü.

İstihdam oluşturma yoluyla Türk vatandaşlığı kazanılabilmesi için öngörülen istihdam miktarı sınırı ise 100 kişiden 50 kişiye düşürüldü.

Yatırım türleri arasında belirlenen süreyi tamamlamak amacıyla geçişkenlik mümkün olabilecek. Yönetmeliğe göre bu parasal değerlerin belirlenmesinde Merkez Bankasının efektif satış kurunun yanı sıra çapraz döviz kuru da esas alınacak.

Vatandaşlık başvuruları için komisyon kurulacak

Vatandaşlık kazanma başvuruları ile ilgili süreci takip etmek amacıyla İçişleri Bakanlığı bünyesinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı temsilcilerinden oluşan komisyon kurulabilecek.

Son Düzenlenme

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Tüm hakları saklıdır. © 2014