ALO TARIM Haber Portalınız

A+ A A-

ORGANİK ARI YETİŞTİRİCİLİĞİ KAPSAMINDA BAKIN NE YAPILDI Özel

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

ORGANİK ARI YETİŞTİRİCİLİĞİ KAPSAMINDA BAKIN NE YAPILDI

Organik arı yetiştiriciliği projesi kapsamında 346 kişiye eğitim verildi

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Bayburt Üniversitesi ve Bayburt Arı Yetiştiricileri Birliği işbirliğiyle Bayburt balının tanıtımı ve markalaşmasını amaçlayan Organik Arıcılık Projesi kapsamında eğitimler tamamlandı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Bayburt Üniversitesi ve Bayburt Arı Yetiştiricileri Birliği işbirliğiyle Bayburt balının tanıtımı ve markalaşmasını amaçlayan Organik Arıcılık Projesi kapsamında eğitimler tamamlandı.

Proje hakkında bilgi veren Proje koordinatörü Ziraat Yüksek Mühendisi Öner Bakan, şöyle konuştu;

"İlimiz Yoncalı, Darıca, Taşburun, Aslandede ve Yazyurdu köylerinin bulunduğu vadide 2016 yılında başlatılan toplam 391,700.00 TL bütçeli proje 3 yıllık bir süreyi kapsamaktadır. Finansmanı Bakanlığımız genel bütçe ve çiftçi katkısı ile karşılanacaktır. Bayburt İli Arı Yetiştiricileri Birliği, Bayburt Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü ve Müdürlüğümüz işbirliği ile yürütülmekte olan projenin birinci aşamasında proje kapsamındaki köylerde eğitim çalışmaları tamamlanmıştır. Söz konusu köylerde yapılan eğitimlere köylerdeki çiftçilerimizden beklenenin çok üzerinde katılım sağlanmıştır. Yaklaşık iki aydır köylerde devam eden eğitimlerimize katılan toplam kursiyer sayısı 346 olup, bayan kursiyer sayısı 32 kişidir. Kurs genelinde özellikle bayan ve gençlerin kurslara yoğun ilgi göstermesi projenin paydaşlar tarafından kabullenilmesi adına memnuniyet vermektedir. İlimizde uygulanmakta olan Organik Arıcılık Projesi ile meşhur anzer balının üretim bölgesine yakın komşu olan İlimiz Yoncalı, Darıca, Taşburun, Aslandede ve Yazyurdu köylerinin bulunduğu vadi organik arıcılık vadisi olarak değerlendirilerek, bu bölgede arıcılık yapan işletmelerden elde edilen organik bal ve arı ürünlerinin sertifikalandırılmasıyla markalaşması gerçekleştirilecektir. Bu proje ile ilimizde tamamen doğal ortam ve şartlarda üretimi yapılan organik sertifikaya sahip, bütün kalite analizleri yapılmış Organik Bayburt Balının özel butik ambalajlarda piyasaya arz edilerek tanıtım ve markalaşma sürecinin başlatılması sağlanacaktır."

Son Düzenlenme

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Tüm hakları saklıdır. © 2014