ALO TARIM Haber Portalınız

A+ A A-

BOZA NEYE İYİ GELİR ? Özel

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

BOZA NEYE İYİ GELİR ?

 

Bilinen en eski Türk içeceklerinden biri olan boza, kilo almak isteyenler için de önemli bir besin olarak karşımıza çıkıyor.

Özellikle kış aylarında çok severek içilen bozanın sağlık üzerindeki etkileri saymakla bitmiyor. Özellikle de çocukların, hamile ve emziren bayanların ve kilo almak isteyenlerin mutlaka tüketmesi gereken bu harika içeceğin bilinen en eski Türk içeceklerinden biri olduğunu biliyor muydunuz?

Boza nedir, ne ile yapılır, kaç kalori enerji verir, kimler tüketebilir, nasıl saklamalıyız, besin değeri nedir?

Boza kilo almak isteyenlere, büyüme çağındaki çocuklara iyi gelir.!

Bozayı tanıyalım… Ne gibi çeşitler var?

Bozayı “darı irmiği su ve şekerden üretilen alkolsüz, mayalı bir kış içeceği” olarak tanımlamak mümkün.

Yapıldığı tahıl türlerine göre çeşitleri bulunuyor. Türkiye’de genellikle darıdan yapılan boza, başka ülkelerde yapıldığı yerin başlıca ürününe göre mısır, arpa, çavdar, yulaf, buğday, kara buğday, arnavutdarısı, gernik gibi tahılların unu, bazen da pirinç ve ekmek, nadir olarak da kenevir unu ve karamuk mayalandırılarak hazırlanıyor. Bozanın mevsimi Eylül – Mayıs ayları arası olarak biliniyor.

Bozada ne kadar kalori bulunuyor?

200 ml (1 su bardağı ) bozada ortalama 350 kalori enerji var.

Besleyici değeri yüksek olan bozanın; içeriğinde fosfor, çinko gibi mineraller, B1 ve B2 vitamini gibi vitaminler bulunur.

Sindirim sistemini nasıl etkiliyor?

Aktif mayalar sayesinde sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri bulunur; yani bozanın probiyotik etkisi bulunuyor. Mayalanması sırasında oluşan laktik asit de sindirim sistemi için oldukça önemli.

Kimler tüketebilir?

Bozayı; zengin karbonhidrat, protein ve B vitamini içeriği nedeniyle çocuklar, gelişme dönemindeki gençler, gebeler, emziren bayanlar, sporcular, ve kilo almak isteyenler için iyi bir enerji kaynağı oluşturur.

Fazla kilosu olan kişiler boza tüketirken 1 çay bardağını geçmemeleri ve ara öğün yerine tüketmeleri tavsiye ediliyor.

Hangi koşullarda saklanmalı?

 

Boza, serin bir ortamda; tercihen buzdolabında 3-5 gün saklanabilmekte. 3-5 günden fazla beklemiş olan bozanın tüketimi sonucunda besin zehirlenmeleri oluşabileceğinden dikkat edilmeli.

Son Düzenlenme

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Tüm hakları saklıdır. © 2014