ALO TARIM Haber Portalınız

A+ A A-

HANGİ GIDALARDA ANTİBİYOTİK VE TARIM ZEHİRİ VAR Özel

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

HANGİ GIDALARDA ANTİBİYOTİK VE TARIM ZEHİRİ VAR

HANGİ GIDALARDA ANTİBİYOTİK VE TARIM ZEHİRİ VAR

Birkaç yıl önce kutu sütte alfatoksin (Yemden geçen kanserojen küf) çıktığı basına yansıdığında resmi otoriteler inkar etmişti. Keza sebze ve meyvelerde tarım zehiri (ilacı) çıktığını da Resmi otoritelere göre gıdalarda kabul edilebilir değerlerde alfotoksin, tarım ilacı ve antiiyotik olmasının sağlığa aykırılığı yoktu. Ne de olsa tüm dünya ve Türkiye’nin takip ettiği EFSA (Avrupa Gıda Güvenliği Örgütü) kabul edilebilir değerleri belirliyordu. Eh.! EFSA güvenilir bir kuruluştu.!!!! Efsa’nın ye ! dediğini Türkiye yiyecek, yeme dediğini de yemeyecek !

İşte ülkemizden bir bilim adamı çıkıyor ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı Türk Gıda Kodeksine göre kabul edilebilir değerlerde antibiyotik içeren gıdaları inceliyor. Prof. Dr. Haydar Özpınar, Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen “Küresel Bir Sağlık Sorunu Olarak Antibiyotik Direnci ve Ülkemizdeki Gıdaların Antibiyotik Direncinin Oluşumundaki Etkisi” başlıklı bilimsel araştırmanın sonuçlarını açıkladığı Milliyet’e şunları söylüyor.!

Antibiyotik direnci artıyor!!

Antibiyotik direnci, enfeksiyon hastalıklarının tedavisini olumsuz etkilerken, iyileşme süresinin uzamasına yol açıyor.diyor.

Bu konuda bilim insanları arasında başlayan tartışmalar sürerken İstanbul Aydın Üniversitesi Gıda Güvenliği ve Beslenme Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Haydar Özpınar, Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen “Küresel Bir Sağlık Sorunu Olarak Antibiyotik Direnci ve Ülkemizdeki Gıdaların Antibiyotik Direncinin Oluşumundaki Etkisi” başlıklı bilimsel araştırmanın sonuçlarını Milliyet ile paylaştı. Prof. Dr. Özpınar’ın beş kişilik ekiple üç yıl sürdürdüğü çalışmaların sonuçlarına göre, antibiyotiklere karşı direnç oluşumunda tüketilen gıdaların direkt etkisi var.

Besin yoluyla aktarılıyor

Marmara bölgesinde sefalosporin antibiyotiklere karşı hayvanlardaki direnci araştıran Özpınar ve ekibi, enterobakteriler aracılığıyla oluşan antibiyotik direncinin besin yoluyla insanlara aktarıldığını ortaya koydu. Prof. Özpınar; antibiyotiklerin mikroorganizmaların neden olduğu hastalıkların tedavisinde kullanılan hayat kurtarıcı ilaçlar olduğunu, bu ilaçların klinikte kullanılmasıyla enfeksiyon hastalıklarına bağlı azaldığını, ancak bugün küçük çocukların boğaz enfeksiyonlarında bile iki kutu yüksek doz antibiyotik kullanıldığını söyledi. Bu durumun antibiyotik direncinden kaynaklandığını dile getiren Prof. Dr. Özpınar, “Son 50 yıl içinde 1 milyon ton antimikrobiyal madde biyosfere salındı ve bunun yaklaşık yüzde 50’sinin hayvancılık ve tarım kaynaklı olduğu belirlendi. Antibiyotikler 1950’lerin başında hayvan yemlerinde canlı ağırlığını artırmak amacıyla kullanılmaya başlanmıştı. Ancak antibiyotik direncinin oluşması nedeniyle kullanımı yasaklandı. Buna karşın kaçak olarak kullanıldığı biliniyor.

Prof. Dr. Özpınar, “Pişirmeyle bile ürünlerin genlerinde olan dirençli organizmalar tamamen yok olmuyor. Hava kirliliğine bağlı olarak birçok büyük ve küçükbaş hayvanda akciğer hastalıkları oluşuyor. Hayvanların iyileşmesi için, yem veya sularına bilinçsizce antibiyotik katılıyor” dedi.

Çiğ süt ve tavukta yüzde 30 dirençli mikroorganizma

Antibiyotiklere karşı oluşan direncin genetik değişikliklerden kaynaklandığını belirten Özpınar, şunları söyledi: “Gıda kaynaklı mikroorganizmalar nedeniyle tüm dünyadaki hastalıklarda artış görülüyor. Dirençli bakteri ve  genlerin yayılmalarında gıdaların oynadıkları rolü ortaya çıkardık. DNA tabanlı moleküler teknikler kullanarak yürüttüğümüz çalışmalarda İstanbul ve çevresinden çok sayıda süt, peynir, kırmızı et, tavuk eti, balık ve sebze örnekleri topladık. Çiğ süt ve tavuk etlerinde yüzde 30, sebzelerde yüzde 25, kırmızı ette yüzde 19 ve taze peynir örneklerinde ise yüzde 16 oranın antibiyotik dirençli mikroorganizmalar tespit ettik.”

Asıl neden bilinçsiz kullanım’

Doktor kontrolü olmadan yüksek dozda bilinçsiz antibiyotik kullanımının antibiyorik direncinin asıl nedeni olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Özpınar, şu bilgileri verdi: “Hayvan vücudunda yaşayan bu patojen mikroorganizmalar antibiyotiklere karşı dirençli hale gelerek hayvansal ürünlerle insana geçtiği gibi aynı zamanda hayvanın dışkı ve idrarı ile etrafa yayılarak sulara ve sebzelere bulaşıyor. Böylelikle antibiyotiklere dirençli mikroorganizmalar kolayca insan vücuduna geçiyor. Üreticilerin hayvanlarda aşırı ve yanlış antibiyotik kullanımı önlenmeli.” diyor, bilim adamımız.

Türkiye derhal topyekün olarak organik gıda üretimine geçmelidir.

 

Son Düzenlenme

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Tüm hakları saklıdır. © 2014