ALO TARIM Haber Portalınız

A+ A A-

KAN TESTİYLE OTİZM TEŞHİSİ Özel

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

KAN TESTİYLE OTİZM TEŞHİSİ

KAN TESTİYLE OTİZM TEŞHİSİ

Otizm tanısı doğrulayan kan testi uygulamada olumlu sonuçlar verdi. Bir çocuğun otizm spektrumu içerisinde yer alıp almadığını ortaya koyan test, doktorların tanı koymasına yardımcı oluyor. Kan testi sayesinde otizmin erken teşhisi ve tedaviye daha erken başlanması mümkün olacak.

Araştırmacılar otizm tanısına yönelik fizyolojik testin olumlu sonuçlar verdiğini belirtti. Bioengineering & Translational Medicine dergisinde yayınlanan çalışmada çocuklarda otizm %88 doğruluk oranı ile belirlendi. Rensselaer Politeknik Enstitüsü’nün başında yer alan Prof. Juergen Hahn, sonuçların umut vadettiğini söyledi.

Çoğu engelliye 4 yaşına kadar teşhis konulamıyor

Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin tanımına göre otizm “beyindeki farklılıklardan kaynaklanan gelişimsel bir engel”. Tüm çocuk nüfusunun %1,7’sinde otizm spektrum bozukluğu (OSB) olduğu tahmin ediliyor. Erken teşhisin daha erken müdahale ile daha olumlu sonuçlara yol açtığı belirtiliyor. OSB teşhisi 18-24 ay arasında çocuklarda mümkün, ancak bu şimdiye kadar sadece klinik gözlemlere dayanıyor olduğu için OSB olan çocukların çoğuna 4 yaşına kadar teşhis koyulamıyor.

Hahn çalışmasında hücrelerde meydana gelen ve OSB ile bağlantısı olduğu düşünülen iki kimyasal reaksiyonun ürünlerine odaklandı. Metiyonin döngüsü ve transsülfürasyon yolu adıyla bilinen bu iki hücresel reaksiyonun kanda bulunan 22 ürününü inceleyen Hahn ve ekibi, 154 çocuk üzerinde yaptıkları çalışmada otizmi %88 doğrulukla teşhis etmeye başardı.

Erken teşhis ve tedavi önemli

Bu sonuç, daha önce 149 çocuk hakkındaki veriler arasından 24 metabolitin incelenerek %97,6 oranında doğru tahmin yapılan çalışmanın pratikte de yüksek oranda doğru tahminler sağladığını gösterdi. Hahn, daha önceki çalışma ile aradaki farkın, bu son çalışmaya dahil edilmemiş olan 2 metabolitten kaynaklanmış olabileceğini belirtti. Bu kan tahlili yönteminin kullanılmaya başlaması ile otizmde erken teşhis ve tedavi imkanı doğacağı ifade edildi.

Son Düzenlenme

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Tüm hakları saklıdır. © 2014