ALO TARIM Haber Portalınız

A+ A A-

VE ASRIN PROJESİ AÇILDI Özel

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

VE ASRIN PROJESİ AÇILDI

Mersin`den KKTC`ye su götürme projesi tamamlandı. Akdeniz`in altından borularla Ada`ya taşınacak su projesinin açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu birlikte yapıyor...

Asrın Projesi, Türkiye ve KKTC'yi denizin altından bağlayacak. Anamur Dragon Çayı'ndan yıllık 75 milyon metreküp su, Girne Geçitköy Barajı'na aktarılacak.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen Asrın Projesi, 1 milyar 255 milyon liralık yatırım bedeliyle tamamlandı.

7.525 KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLAYACAK

Deniz geçişi deniz geçişi 80 kilometre 151 metre uzunluğunda, deniz yüzeyinden 250 metre derinlikte ve askıda geçiyor. Deniz geçişi 1600 milimetre çağındaki, yüksek yoğunluklu polietilen boru hattından meydana geliyor.

Proje ile toplam 7 bin 525 kişiye ilave istihdam imkanı ve yıllık 80 milyon lira net gelir artışı sağlanacak.  Açılışın ardından ilk su verilecek bölge ise başkent Lefkoşa olacak. Asrın projesi ile 2045 yılına kadar KKTC'nin en büyük sorunlarından biri çözüme kavuşmuş olacak.

Son Düzenlenme

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Tüm hakları saklıdır. © 2014