ALO TARIM Haber Portalınız

A+ A A-

SAHRA ÇÖLÜNDE YAĞMUR YAĞDIRACAK PROJE AÇIKLANDI Özel

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

SAHRA ÇÖLÜNDE YAĞMUR YAĞDIRACAK PROJE AÇIKLANDI

SAHRA ÇÖLÜNDE YAĞMUR YAĞDIRACAK PROJE AÇIKLANDI

Araştırmacılar dünyanın en sıcak çölü olan Sahra Çölü'nde yağmur yağdıracak bir projeyi açıkladı.

Sahra Çölü dünyanın en sıcak, en kurak çölü olarak biliniyor. Kum, sıcak ve ölümcül bir kuraklığın hüküm sürdüğü çöl 10 ülke büyüklüğünde. Üstelik sürekli büyüyor…

Benzersiz güneşli koşulları nedeniyle, Sahra Çölü’nün muazzam güneş enerjisi potansiyelini değerlendirmek isteyen bazı projeler de geliştirildi.

Ancak yeni araştırmalar güneş enerjisine yönelik projelerin tahmin edilmeyen harika bir yan etkisi olduğunu gösterdi. Güneş enerjisi panelleri ve rüzgar çiftlikleri yağmur ve yeşil bitki örtüsünün tekrar çöle dönmesine yardımcı olabilecek.

Güneş panelleri nasıl yağmur yağdırıyor?

Maryland Üniversitesi’nden atmosfer uzmanı Eugenia Kalnay yaptığı açıklamada şu ilginç bilgileri paylaştı:

“Büyük ölçekli güneş paneli ve rüzgar çiftliklerinin bölgeye daha fazla yağmur çekeceği ve bitki yetişmesini teşvik edeceğini belirledik. Güneş panelleri ve rüzgar türbinleri kara alanlarını tek düze olmayan ve daha koyu bir hale getiriyor. Yağışların artması ve bu karmaşık kara – atmosfer etkileşiminin bir sonucu.”

Bilim insanları güneş paneli ve rüzgar çiftliklerinin kurulduğu bölgelerdeki sıcaklık ve nem gibi iklimsel koşulları değiştirdiğini biliyordu. Ancak Sahra Çölü gibi aşırı kurak bir bölgede yağmur yağdırma ve tekrar bitki örtüsü oluşturma ihtimali araştırmacıları heyecanlandırıyor.

Neden Sahra Çölü?

Sahra Çölü’nün böyle bir tesis için tercih edilmesinin birçok nedeni var. İlk olarak, çölün inanılmaz bir güneş ve rüzgar potansiyeli var. Nüfus oldukça seyrek. Son olarak da çöle ait alanlar tarım veya başka bir neden için pek kullanılmıyor.

Son Düzenlenme

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Tüm hakları saklıdır. © 2014