ALO TARIM Haber Portalınız

A+ A A-

SANAYİCİLERE GİDEN SÜT AZALDI Özel

Öğeyi Oyla
(0 oy)

SANAYİCİLERE GİDEN SÜT AZALDI

SANAYİCİLERE GİDEN SÜT AZALDI

Süt sanayine giden süt azaldı

Ticari süt işletmelerince toplanan inek sütü miktarı, Nisan ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,6 oranında azalarak 765 bin tona geriledi. Buna karşın yoğurt hariç, süt ve süt ürünleri üretiminde artış yaşandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Süt ve Süt Ürünleri Üretimi, Nisan 2017 verilerini açıkladı.

Ticari süt işletmelerince Nisan ayında 765 bin 449 ton inek sütü toplandı. Toplanan inek sütü miktarı, Nisan’da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,6 azaldı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı, Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 2,2 azaldı. Takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı ise Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,6 azaldı.

Süt ve süt ürünleri üretiminde artış var

Nisan ayında ticari süt işletmeleri tarafından içme sütü üretimi 124 bin 829 ton olarak gerçekleşti ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,5 artış gösterdi.

İnek peyniri üretiminin 55 bin 174 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,2 arttığı Nisan 2017’de, koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise 4 bin 611 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19,5 arttı.

Nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre üretim miktarında düşüş gözlenen tek kalem olan yoğurt üretimi, yüzde 1,5 azalışla 96 bin 533 ton olarak gerçekleşti.

Ayran üretimi ise 62 bin 41 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3 artış gösterdi.

Nisan ayında ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranı ortalama %3,5, protein oranı ise ortalama %3,2 olarak tespit edildi.

Süt ve süt ürünleri ihracatı düşüşte

Son aylarda sanayiye aktarılan inek sütünde bir azalma yaşandığına dikkat çeken TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, “Sanayiye aktarılan süt miktarı Ocak’ta yüzde 0,6, Şubat’ta yüzde 6,6, Mart’ta yüzde 4,8, Nisan’da yüzde 5,6 azaldı. Yılın 4 ayında üretimde yaşanan azalma, sektörde önemli bir sorun olduğunun göstergesidir. Bunda yem fiyatlarının yükselmesi ve çiğ süt fiyatlarının düşük seyretmesinin büyük bir etkisi vardır.” dedi.

 

Bayraktar, Nisan ayında süt ve süt ürünleri ihracatının ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,6 azalışla 31,5 milyon dolardan 28,8 milyon dolara gerilediğini kaydetti.

Son Düzenlenme

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Tüm hakları saklıdır. © 2014