ALO TARIM Haber Portalınız

A+ A A-

ARAZİ PARSEL TANIMLAMA SİSTEMİ HAYATA GEÇİRİLİYOR Özel

Öğeyi Oyla
(2 oy)

ARAZİ PARSEL TANIMLAMA SİSTEMİ HAYATA GEÇİRİLİYOR

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, tarım arazileriyle ilgili ‘Arazi parsel tanımlama sistemi’ ile Türkiye’nin ekili, dikili, verimli, verimsiz ne kadar arazi varsa bütün sathının fotoğrafını yaklaşık 3 aylık bir süre içerisinde çekeceklerini söyledi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, ‘Arazi Parsel Tanımlama Sisteminin Sayısallaştırılması Projesi’nin hava fotoğrafı çekim aşamasının açılışını gerçekleştirdi. Türk Hava Yolları Üniversitesi’nde gerçekleştirilen programda konuşan Bakan Eker, “Eskiden insanlar kendileri için üretim yaparlardı. O zaman bu faaliyet sınırlı girdileri, verileri gerektiriyordu. Ama ne zaman ki büyükşehirler kuruldu, insanlar topluluklar halinde yaşamaya başladı, lojistik imkanları arttı o zaman insanlar sadece kendileri için değil başkaları içinde üretim yapar haline geldi. Burada tarımın endüstri, sanayi ive iktisatla ilişkisi gelişti. Tarımda bilgi ve teknoloji çok önemli bir girdi haline geldi. Aslında bütün yaptığımız tarımda daha çok bilgi ve teknolojinin kullanıldığı sistemi yerleştirmektir. Bunun alt yapısını oluşturmaktır. Sağlam bir veri tabanı olmadan, güvenilir veri tabanları olmadan siz plan yapamazsınız. Doğru plan yapamazsanız doğru politika üretemezsiniz” diye konuştu.
Arazi parsel tanımlama sistemi hakkında bilgi veren Eker, “Üzerinde tarım arazisi yapılan yapılamayan bütün alanların fotoğrafı çekiliyor. Uydu görüntüleri ile biz bunları kontrol edeceğiz. 5 yılda bir biz bunları kontrol edeceğiz. Bununla elimizde Türkiye sathında fotoğraf çekilen bu dönemde Türkiye’nin hangi toprak parçasının üzerinde ne var? Bina, yol, su, tarım arazisi, ağaç, orman ne varsa bunarlın hepsi kaydediliyor. Belirli aralıklarla bunları kontrol edeceğiz. Sonra bu kontrol ettiğimiz sistem ile bunu kalıcı hale getireceğiz. Arada farklılık var mı? Bunu kontrol edeceğiz” ifadelerini kullandı.
Konuşmasının ardından Bakan Eker, fotoğraf çekimi için yapılan uçuşa katıldı.

Son Düzenlenme

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Tüm hakları saklıdır. © 2014