ALO TARIM Haber Portalınız

A+ A A-

ÇİFTÇİNİN ÖLÜM FERMANI MECLİSE TAŞINABİLECEK Mİ? Özel

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

ÇİFTÇİNİN ÖLÜM FERMANI MECLİSE TAŞINABİLECEK Mİ?

ÇİFTÇİNİN ÖLÜM FERMANI MECLİSE TAŞINABİLECEK Mİ?

CHP ithalat kararnameleri için Meclis Araştırması istedi

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, hükümetin bazı tarım ürünleri ithalatı için çıkardığı kararnamelerin, Türkiye’de tarım ve hayvancılığı nasıl etkilediğinin ve çiftçiler üzerinde yarattığı mağduriyetin araştırılması amacıyla Meclis Araştırma Önergesi verdi. Çakırözer, “ Çiftçiler ithalat izniyle cezalandırılıyor. İthalat Kararnameleri çiftçinin ölüm fermanıdır” dedi.

Geçtiğimiz hafta Alpu Ziraat Odası’nda Eskişehirli çiftçilerle bir araya gelen CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, çiftçilerin sorunlarını Meclis’te Araştırma Önergesi haline getirdi. Önergesini TBMM Başkanlığı’na sunan Çakırözer, geçtiğimiz aylarda Bakanlar Kurulu kararıyla yayınlanan ‘Tarımda İthalat Kararnameleri’nin Türkiye’de tarım ve hayvancılığı nasıl etkilediğinin ve çiftçiler üzerinde yarattığı mağduriyetin araştırılmasını istedi.

Çiftçinin ölüm fermanı

Hasat zamanında çıkan kararnameleri, “çiftçinin ölüm fermanı” olarak değerlendiren CHP’li Utku Çakırözer, “Hükümet bir yılda yayınladığı üç kararname ile çiftçinin ölüm fermanını yazdı. İthalat kararnamelerinin Türkiye’de tarım ve hayvancılığı getirdiği nokta Meclis tarafından incelenerek, çiftçilerimizin yaşadığı mağduriyet bir an önce ortadan kaldırılmalıdır” dedi.  Çakırözer, şu görüşleri dile getirdi:

“Zor koşullar altında üretim yapan çiftçimizin 2017 yılında ne kadar tarım desteği alacağını açıklamayan hükümet, yayınladığı kararnamelerle 2019 yılına kadar ne kadar toprak mahsulü ve canlı hayvan ithal edeceğini açıkladı.

Çiftçi hasat dönemindeyken çıkarılan kararnameler ile; canlı hayvan ithalatında gümrük vergisi yüzde 135’ten yüzde 26’ya düşürüldü. Kırmızı ette yüzde 225 ile yüzde 100 olan gümrük vergisi yüzde 40’a düşürüldü. Yüzde 130 gümrük vergisi olan 3 ürünün gümrük vergileri buğdayda yüzde 45’e, arpada yüzde 35’e ve mısırda yüzde 25’e indirildi.

Et ve Süt Kurumu’na sıfır gümrükle 95 bin ton kırmızı et, 500 bin büyükbaş ve 475 bin küçükbaş olmak üzere 975 bin baş canlı hayvan ithalat yetkisi verildi. Yine Toprak Mahsulleri Ofisi’ne 750 bin ton buğday, 700 bin ton arpa, 700 bin ton mısır ve 100 bin ton pirincin yine sıfır gümrükle ithalatı yetkisi verildi.

Geçen yıl 20 bin küçükbaş hayvan ithal edildiği açıklanmıştı. Bu yıl bu rakamların tamamının ithalatı gerçekleşirse küçükbaş hayvan ithalatı yüzde 2375 artmış olacak. Tüm bu rakamlar Et ve Süt Kurumu’nun Et İthalatı Kurumu, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin de Toprak Mahsulleri İthalatı Ofisi olduğunu göstermektedir.”

“Çiftçi tarlada cezalandırıldı”

Çiftçinin büyük emeklerle yetiştirdiği buğday ve arpayı hasat ettiği bir dönemde yayınlanan kararnamelerin, zaten zor koşullar altında, alın terinin karşılığını alamadan üretim yapan çiftçileri büyük zarara uğrattığını bildiren Utku Çakırözer, “İlk kararnamenin yayınlamasıyla birlikte piyasada buğday ve arpanın fiyatı düştü. Çiftçi zararına ürününü satmak zorunda bırakıldı ve üreten çiftçi cezalandırıldı” ifadelerini kullandı.

“Yabancı çiftçiler zengin ediliyor”

Tarım ve hayvancılıkta art arda çıkarılan kararnamelerle ülkenin ithalat cennetine dönüştürüldüğüne de vurgu yapan Çakırözer, “Türk çiftçisine çok görülün tarım destekleri, ithalat izniyle yabancı çiftçileri verildi, verilmeye de devam edecek. Her gün ‘milli ve yerli’ diyen hükümet; kendi çiftçisini değil, başka ülkelerin çiftçilerini zengin ediyor. Ortaya çıkan ithalat rakamları gösteriyor ki bu kararnameler çiftçinin ölüm fermanından başka bir şey değildir” dedi.

Son Düzenlenme

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Tüm hakları saklıdır. © 2014