ALO TARIM Haber Portalınız

A+ A A-

BİLİNÇLİ TARIMLA, FINDIKTA VERİM 4 KAT ARTTI Özel

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

BİLİNÇLİ TARIMLA, FINDIKTA VERİM 4 KAT ARTTI

BİLİNÇLİ TARIMLA, FINDIKTA VERİM 4 KAT ARTTI

GÜBRETAŞ, fındık tarımında kalite ve verimliliği artırmak amacıyla Ordu’da yaptığı örnek uygulamanın sonuçlarını, Bahçe Günü etkinliğiyle paylaştı. Genel Müdür İbrahim Yumaklı, uygulanan bilinçli tarım ve doğru gübreleme programıyla dekar başına 300 kg üzerinde hasada ulaşılarak, Ordu ve Türkiye fındık üretim ortalamasının yaklaşık 3-4 kat verim artışı sağlandığını bildirdi.

GÜBRETAŞ’ın fındıkta kalite ve verimliliği artırmak amacıyla Türkiye’de bir ilk olarak geliştirdiği fındığa özel taban gübresi için bu yıl Ordu’daki bir önder çiftçinin bahçesinde deneme uygulaması yapıldı.

Perşembe ilçesine bağlı Doğanköy’deki örnek bahçede, toprak analizi sonuçları, arazi yapıları ve iklim şartları gibi tarımsal üretimi etkileyen faktörler dikkate alarak geliştirilen bitki besleme ve koruma programları sayesinde, hem verim hem de kalite açısından bölge ve Türkiye ortalamasına göre oldukça yüksek sonuçlar elde edildi.

Sonuçlar Bahçe Günü etkinliğinde paylaşıldı

Toplam 45 dekarlık bahçede uygulanan deneme ekiminin sonuçları, düzenlenen Bahçe Günü etkinliğinde, bölgedeki fındık üreticileriyle paylaşıldı. Etkinliğe, Ordu Vali Yardımcısı Ekrem Ballı, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, Fiskobirlik Genel Müdür Yardımcısı Salih Öğütgen ile GÜBRETAŞ adına Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü ve GÜBRETAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Fahrettin Poyraz ve GÜBRETAŞ Genel Müdürü İbrahim Yumaklı, bölge müdürleri, kooperatif ve bayilerden yetkililer ile fındık üreticileri katıldı.

“Verimliliğin yolu, bilinçli tarımdan geçiyor”

Etkinlikte konuşan GÜBRETAŞ Genel Müdürü İbrahim Yumaklı, Türkiye’nin yılda ortalama 600 bin ton üretimle dünyadaki toplam fındık üretiminin %75’ini tek başına karşılayarak, bu alanda dünya lideri olduğuna dikkat çekti.

En önemli tarımsal ihracat ürünümüz olmasına rağmen fındıkta bazı verim ve kalite sorunları da yaşandığını belirten Yumaklı, “Türkiye’de dekar başına ortalama 84 kg olan fındık veriminin, deneme yaptığımız bu bölgede yıldan yıla dekar başına ortalama 100-120 kg arasında değiştiği ifade edilmektedir. Fakat biz bu yılki uygulamalar sonucu, uzmanların tespitine göre araziden 300 kg üzerinde hasat bekliyoruz” dedi.

Daha az gübre, daha çok verim!

GÜBRETAŞ’ın Türkiye genelinde farklı tarımsal ürünler için yürüttüğü model tarla ve bahçe uygulamalarında optimum gübre kullanımına da dikkat edildiğini belirten Yumaklı, şöyle devam etti:

“Bu bahçe için oluşturulan bitki besleme programına göre normalden %20 daha az gübre kullanımına rağmen bölge ortalamasının en az 3 katı ve Türkiye ortalamasının yaklaşık 4 katı verim edilmesi, doğru gübre kullanımının sağlayacağı sonuçları göstermesi açısından da önemlidir. Yaklaşık aynı emek ve hatta daha az girdi maliyetiyle daha kaliteli ve verimli fındık üretiminin elde edilmesi sayesinde, üreticilerimizin kazançları da yükselmiş oluyor. Fındık gibi milli ekonomi açısından stratejik bir üründe böyle güzel sonuçların elde edilmesi, ülke tarımı açısından mutluluk ve umut verici.”

“Doğru uygulama ve ürünlerle, verimi fark edeceksiniz”

Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü ve GÜBRETAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Fahrettin Poyraz da, “Karadeniz bölgemizde temel 2 tane ürünümüz var; biri fındık, diğeri çay. Bu arazideki örnek uygulama ve düzenlenen bahçe günü etkinliği ile insanlarımıza ulaşarak, ‘Eğer siz geleneksel üretimleri bırakıp onun yerine doğru uygulamaları ve ürünleri kullanırsanız, hasat zamanı verimin ne kadar arttığını göreceksiniz’ diyoruz. Buradaki örnekle böyle iyi bir sonuç almanın mümkün olduğu ispat edilmiş oldu. Tarımda verimlilik ve kalite artışı örneklerini yaygınlaştırmak için bu gibi çalışmaların ziyadesiyle önemi var” dedi.

Üretici sonuçlardan memnun!

Denemenin yapıldığı bahçenin sahibi Mehmet Zafer Ak ise 28 yıl önce kurulmuş bahçede, önce toprak analizi yapıldığını ve buna göre kendilerine bir program sunulduğunu söyledi. Ak, “Sonbahardan itibaren mühendislerin verdiği programa uygun şekilde bahçe bakımı tamamlandıktan sonra gerekli gübreleme ve ilaçlamaları yaptık. Ağaçlar daha canlı ve dirençli hale gelirken, yeni sürgün sayısının ve çotanakların arttığını gördük.” dedi. Ak, İl Tarım Müdürlüğü’nden gelen ziraat mühendislerinin yaptığı inceleme ve sayıma göre bu yıl bahçeden dekar başına 300-330 kg verim beklendiğini ifade etti.

Uzman ziraat mühendislerinin önerdiği bitki besleme (gübreleme) ve bitki koruma (ilaçlama) programı, fındık bahçesindeki verimi artırdı. Dane sayısı arttı, ikili-üçlü çotanak yerine dörtlü-altılı çotanaklar oluştu. Dolu ürün sayısı artarken, boş ürün sayısının çok azaldığı gözlemlendi. Ocaktan dökülen ürün sayısı azaldı. İyi bakım sayesinde bahçedeki kalite de artarak ince kabuklu, iri ve içleri dolu fındıklar oluştu. GÜBRETAŞ ziraat mühendisleri, üreticilere mutlaka toprak analizi yaptırmalarını önerdiler.

Son Düzenlenme

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Tüm hakları saklıdır. © 2014