ALO TARIM Haber Portalınız

A+ A A-

ÜRETİCİLER TÜCCARA MAHKUM EDİLİYOR, PEKİ ÖYLE İSE NE YAPMALI? Özel

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

OKAY SERÇİNOĞLU’nun kaleminden.

Değerli grup üyeleri , üretici dostlar ; Yaş Sebze Meyve Ticareti mevzuatında ilginç gelişmeler oluyor....
1. Öncelki yasa da %2 olan hal rüsumu yeni hal yasası ile %1 e indirilmiş ( Ucuzluk gayesi ile !!!) , Toplanacak bu %1 lerin yarısı üretici hallerin belediyelerine, diğer yarısı da tüketici belde hal belediyelerine ödenmesi şart koşulmuştu.
Uygulamada bu rüsumların toplanamadığı ,bakanlığın sitesinden üst üste yayınladığı duyurulardan anlaşılmaktadır. Burada rüsum gelirlerinden mahrum kalan belediyeler ise kaybolan bu gelirlerini geri kazanmak amacı ile %25 cezalı rüsum uygulamalarına başlamıştır.
Yasaya göre Üreticiler HKS ne bildirim yapmaktan muaf tutulmuş ,ancak bu zorunluluk Ya komisyoncuya ya da Tüccara yıkılmıştır. Üreticinin , yapılan bildirimin haricinde fazla mal göndermesi halinde , hale gelen mal " Eksik Bildirim" gerekçesi ile cezalı rüsuma tabi tutulmakta ve cezalı rüsumlar aracılar komisyonculara kesilmeye başlanmıştır. Komisyoncular ,se bu cezalar karşısında genellikle tüccarların gönderdiği ürünleri alıp satmayı tercih eder olmuş , üreticilerin gönderdiği veya gönderceği mallardan ise kaçınır hale getirilmiştir.. Kısaca ; Üreticinin artık muhatabı Komisyoncu değil Tüccarlar olmaya başlamıştır. Diğer yönden ; 
Üretici örgütleri ( Kooperatif-Birlik vb.) nden toptan mal almakta olan AVM, S.market zincirleri ( Carfour, Metro, Migros, Kipa vb) nin yasa ile mal bedeli ve kanuni kesintilerden başka " Aksiyon, Promosyon, Fire, Kasa, bedelleri vb ) kesemeyeceği ortaya çıkınca , bu pazarlama kanalları da tıkanmış , Üretici ,artık sadece ayağına gelen ve istediği gibi fiyatı belirleyen Tüccarlara mahküm hale getirilmiştir.
%25 cezalı rüsum uygulamalarının yaygınlaşmaya başlaması ve rutin hale gelmesi ile birlikte aracıların veya üreticinin ödediği bu cezalar doğrudan ürün fiyatları üzerinden tüketiciye gizli zam olarak yansımaya başlamıştır. Eğer farkındaysanız ; son altı aydır ; Enflasyon Top On listesinde sürekli 3 veya 4 Meyve veya Sebzenin yer aldığını görürsünüz. İçinde bulunduğumuz mevsim koşullarının yarattığı arz talep dengesizliği bu gelişmelerin üstünü örten bir gerekçe olarak kullanılıyor.
Yaş sebze meyve Ticaretinde Arz ve talebe göre nihai tüketici Fiyatlarının belirlenmesi gerekirken , pazara malını arz edecek üreticilerin ürünleri çoğunluğu hal dışında ve sisteme kaydolmaksızın faaliyet gösteren tüccarların insafına kalmış durumdadır. Bu kişilerin sisteme kaydedilmesi sorumluluğu Belediyelere verilmesine karşın, belediyelerde bu mevzuata tam anlamı ile hakim , ehil kadrolar ortada görünmüyor... Belediyelerin kurmakta oldukları " Tarım Hizmetleri Md.lükleri" sounun çözümü konusunda önemli bir fırsat olarak önümüzde duruyor... Bu Md.lükler eli ile Yasada var olan ancak bazı belediyelerin kurar gibi yaptıkları " ÜRETİCİ PAZARLARI" mutlak kurulmalıdır. Üretici Pazarları ile Organik Pazarlar konusu aynı değildir. Birbirinden farklıdır. Birinde gıda güvenliği ön planda , diğerinde ürün fiyatları ön plandadır.

 

Bu konu  GIDA TARIM HAYVANCILIK (TIKLAYINIZ) grubunda tartışılacaktır.

 

ÜRETİCİLERİN KADERİ 2-3 TÜCCARIN DUDAĞININ ARASINDA

 

Son Düzenlenme

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Tüm hakları saklıdır. © 2014