ALO TARIM Haber Portalınız

A+ A A-

MEVSİMLİK TARIM İŞÇİLERİNİN ÇOCUKLARI İÇİN ÖNERİ

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

AÜ Kalkınma Çalışmaları Araştırma Ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Gülçubuk: "Mevsimlik tarım işçilerinin çocuklarına da okullardaki gibi süt dağıtılabilir, bunun üzerinde ciddi biçimde düşünülmesi gerekir" "Mevsimlik tarım işçilerinin yüzde 80'inin aylık gelirinin 750 TL'nin altında" 

Ankara Üniversitesi (AÜ) Kalkınma Çalışmaları Araştırma Ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bülent Gülçubuk, mevsimlik tarım işçilerinin çocuklarına da okullardaki gibi süt dağıtılabileceği önerisini getirdi.

 

Gölçubuk, TBMM Mevsimlik Tarım İşçilerinin Sorunlarını Araştırma Komisyonu'nda yaptığı sunumda, yasalar tam olarak uygulanırsa ve yaptırımlar gerçekleşirse sorunların çözüleceğine inandığını kaydetti.

TÜİK ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı mevsimlik tarım işçilerinin 300 bin civarında olduğunu söylediğini anımsatan Gülçubuk, "Ancak bizim yaptığımız çalışmalara göre mevsimlik işçilerin sayısı 1-1,2 milyon civarında olduğunu gösteriyor" dedi.

Mevsimlik tarım işçilerinin yaklaşık yüzde 70 kadın olduğunu ifade eden Gülçubuk, Türkiye'de 1 milyon çocuk işçi bulunduğunu, bunların 400 bininin mevsimlik tarım işçisi olarak çalıştığını söyledi.


Değişik araştırmalara göre en az 50 ilde mevsimlik tarım işçiliği yapıldığını belirten Gülçubuk, mevsimlik tarım işçilerinin, bu iş dışında yapabilecekleri başka bir işlerinin olmadığının yapılan araştırmalarda ortaya çıktığını kaydetti.


Mevsimlik tarım işçilerinin yüzde 80'inin aylık gelirinin 750 TL'nin altında olduğunu söyleyen Gülçubuk, mevsimlik tarım işçiliğinde genç nüfusun sanılanın aksine daha fazla olduğunu söyledi.


Yerel yönetimlerin bu konuda çok daha hassas olması gerektiğini dile getiren Gülçubuk, "Gittiğimiz yerlerde yerel yönetimlerin kayıtsız kaldığını gördük. Mevsimlik işçilerin varlığını kabullenmekte zorlanıyorlar. Yerel yönetimlerin bu konuya daha fazla eğilmesi gerekiyor" dedi.


Mevsimlik tarım işçilerinin ve çocuklarının beslenmelerinin tahıl ağırlıklı olduğunu anlatan Gülçubuk, mevsimlik tarım işçilerinin çocuklarına da okullardaki gibi süt dağıtılabileceğini, bunun üzerinde ciddi biçimde düşünülmesi gerektiğini kaydetti.


Gülçubuk, yaptıkları araştırmalarda, mevcut tarım işçisi aracılarının yüzde birinin bile aracı belgesine sahip olmadığını, çünkü bu belgeyi alırsa işçilerin sigortalanması zorunluluğunun bulunduğunu söyledi.

 

MECLİS TARIM İŞÇİLERİ ARAŞTIRMA KOMİSYONU RAPORUNU YAYINLADI

 

Son Düzenlenme

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Tüm hakları saklıdır. © 2014