ALO TARIM Haber Portalınız

A+ A A-

YOZGATLI ÇİFTÇİLERİN FERYADI Özel

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Yozgatlı çiftçiler feryat ediyor

Türkiye’de tarım ve hayvancılıkta ilk 10 il arasında yer alan Yozgat’ta, SWOT analizine göre kalkınma hamlesini tarım ve hayvancılıkta yapması beklenen bölgede çiftçinin can çekişiyor olması ve en çok göçün kırsalda olması Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ne iş yapıyor sorusunu beraberinde getiriyor. Alternatif ürünler ve projeler üretilmiyor diyen Yozgat çiftçisi, ‘Yozgat’ı tarım ve hayvancılıkta marka şehir yapacak, çiftçinin her zaman arasında olan bir tarım müdürü hayal ediyoruz. Bugün Yozgat’ta tarım ve hayvancılık ayağa kalkmadığı sürece Yozgat kan kaybetmeye devam eder’ dedi.

Yozgat çiftçisi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün görevine ciddi olarak eğilmediğini iddia ediyor.

ÇİFTÇİNİN SESİNİ DUYAN YOK

Yozgat çiftçisini kendi hallerine bıraktıklarını söyleyen vatandaşlar, ‘Yozgat çiftçisi bilgilendirilmiyor. Özel projeler, alternatif ürünler konusunda hiçbir çalışma yapılmıyor. Tarım Müdürlüğü çiftçi ile kucaklaşmalı, bürokrasiyi ortadan kaldırmalıdır. İlla çiftçinin gelip bir şeyler istemesini beklememeli. Yozgat’ta Tarım Müdürlüğü işi ciddiye almayınca çiftçi üretimde vazgeçer noktaya geliyor ve göç beraberinde devam ediyor’ diye konuştu.

KIRSALDAKİ GÖÇ GERÇEĞİ ORTAYA KOYUYOR

Türkiye’de tarım ve hayvancılıkta ilk 10 il arasında yer alan Yozgat’ta, tarım ve hayvancılık can çekişiyor. Nüfusunun büyük bir bölümü tarımla uğraşan Yozgat’ta tarım ve hayvancılıkta umduğunu bulamayan çiftçiler yaşadığı memleketini terk ediyor. Son 2007 yılından bu tarafa her yıl 10 bin nüfusunu kaybeden Yozgat’ta kurumların da iştigal alanlarıyla ilgili çalışma yapmaması, alternatif projeler üretmemesi bu göçün hızını daha da arttırıyor.

KURUMLAR ARASI KOORDİNASYON YOK

Tarım ve Hayvancılık üzerine faaliyet gösteren kurumların kendi arasında dahi koordinasyon kuramadıklarını ifade eden çiftçiler, ‘Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Kırsal Kalkınmayı Destekleme İl Koordinatörlüğü (TKDK), Ziraat Odası, Ticaret Borsası, Damızlık Sığır Yetiştiriciler Birliği, Süt Yetiştiricileri Birliği ortak bir proje gösteremezler. Bu konuda devleti temsil eden Tarım Müdürlüğü örnek bir kurum olarak bu koordinasyonu sağlayamıyor. Çiftçi kendi kendi haline bırakıldı’ dedi.

PROJELER YOK

Yozgat çiftçisinin içler acısı halde olduğunu ifade eden vatandaşlar, ‘Eskiden Kazankaya Soğan Festivali, Çayıralan Bal Festivali, Akdağmadeni Ozan Turşu Festivali, Sorgun Tarla Günleri ve çiftçi yarışmaları olurdu. Şimdi bu festivaller dahi yapılmıyor. Örnek tarlalar mühendisler eşliğinde ekilirdi. Sağlıklı konserve yetiştiriciliği yapılırdı. Çiftçilere çocuklarını sağlık beslenme ile ilgili bilgiler verildi. Çiftçiye yönelik kurslar olurdu. Bunlar 15 yıl önce bile yapılırdı. Şimdi bunlardan eser yok’ şeklinde konuştu.

GIDA LABORATUARI BİLE YOK

Teknik açıdan da çevre kentlerin gerisinde kaldıklarını söyleyen çiftçiler, ‘Yozgat çevre illere nazaran iç açmıyor. Yozgat’ta Gıda laboratuarı bile yok. Yozgat’ta alınan numuneler Çorum’a gidiyor. Teknik açıdan dahi yetersiz bir Yozgat var. Yozgat’ta süt tesisi kurmak için bile çaba yok. Çiftçinin sütünü ulusal markalar topluyor götürüyor. Bu çiftçiye baş olunsa kendi sütünü işleyip peynir yoğurt yapamaz mı?’ dedi.

MÜHENDİSLER NE İŞ YAPAR

Tarım Müdürlüğünde görev yapan mühendisleri de eleştiren çiftçiler, ‘Köylerde sınır kavgası olur. Yargı Tarım Mühendislerini keşfe yollar. Bu çalışmalarda mühendisler hak ediş alırlar. Havuzda toplanan parayı mühendisler alır. Mühendisler oturup keşif tartışması yapıyor. Biz bununla uğraşan mühendis değil çiftçiye fayda sağlayan mühendisler istiyoruz’ ifadelerini kullandı. 

KOCAELİ'NDE HAYVANCILIK SOS VERİYOR

 

 

Son Düzenlenme

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Tüm hakları saklıdır. © 2014