ALO TARIM Haber Portalınız

A+ A A-

GÜBRE VE YEMDE KDV SIFIRLANDI Özel

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

GÜBRE VE YEMDE KDV SIFIRLANDI

Gübre ve yemde KDV sıfırlandı

TBMM Genel Kurulu'nda, bazı kanunlarda yapılan değişiklikle gübre ve KDV sıfırlandı.

TBMM Genel Kurulu'nda, Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı'nın 1. bölümü kabul edildi. 

Yasalaşan kanuna göre gübre ve yemdeki KDV sıfırlandı.

 Hükümet, seçim meydanlarında söz verilen "Yem ve gübrede KDV yüzde 1'e inecek" vaadini yerine getirerek, Resmi Gazete'de yayımlanan kararla, yemde yüzde 8, gübrede yüzde 18 olan KDV'yi yüzde 1'e indirmişti.

 Meclisten geçen Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı ile yemde ve gübrede KDV sıfırlandı.

 Kanundaki diğer önemli değişiklikler şöyle oldu:

 * Doğum yapan kadınlara yarı zamanlı çalışma hakkı verildi

 * Muhtar ödeneği bin 300 TL oldu

 * Polis, uzman erbaş ve jandarmaların ek göstergeleri arttırıldı.

 * İş kuran gençlere 3 yıl boyunca gelir vergisi muafiyeti getirildi.

 İlk defa iş kuran genç girişimcilere, üç vergilendirme dönemi boyunca kazançlarının 75 bin liralık kısmına gelir vergisi muafiyeti getirildi.

 Ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle ilk defa gelir vergisi mükellefi olan, 29 yaşını doldurmamış tam mükellef gerçek kişilerin, faaliyete başladıkları takvim yılından itibaren üç vergilendirme dönemi boyunca elde ettikleri bu kazançların bir kısmı gelir vergisinden müstesna oldu.

 Ticari kazancı basit usuldeki mükelleflerin sadece basit usulde tespit edilen ticari kazançlarının 8 bin lirasına kadar olan kısmı üzerinden gelir vergisi alınmaması ve bu tutar, her yıl günün ekonomik koşullarına uygun olarak yeniden belirlenmesi kararlaştırıldı.

Memurlara, doğum öncesi analık izninin başlaması gereken tarihten önce gerçekleşen doğumlarda, doğumdan analık izninin başladığı tarihe kadarki süre doğum sonrası analık iznine ilave edildi.

Son Düzenlenme

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Tüm hakları saklıdır. © 2014