ALO TARIM Haber Portalınız

A+ A A-

ANGUS SIĞIRININ ÖZELLİKLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ MELEZLENMESİ Özel

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

ANGUS SIĞIRININ ÖZELLİKLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ MELEZLENMESİ

Angus (Aberdeen Angus) et üretiminde yoğun olarak kullanılan bir sığır türüdür. İskoçya’nın Aberdeenshire ve Angus bölgelerine özgü sığırların melezlenmeleriyle elde edilmiştir ve dünyanın birçok yerinde Aberdeen Angus olarak bilinir.

Bu ırk Türkiye’ye ilk kez 2009 yılında bir firma tarafından damızlık olarak getirilmiştir.

Angus’un en önemli özelliği tamamen siyah olmasıdır. Ancak bazı soylarda bulunan kırmızı gen kullanılarak Kırmızı Angus (Red Angus) ırkı elde edilmiş ve ilk defa 1954 yılında tescil edilmiştir. Üstelik Red Angus ırkı yetiştiricileri Siyah Angus’tan ayrı bir ırk olarak örgütlenmişler. “Red Angus” sıcak bölgelerde “sıcağa dayanıklı ırk” olarak değerlendirilmektedir.

Dünyadaki birkaç boynuzsuz sığır ırkından biridir. Hem boğaları hem inekleri boynuzsuzdur. Üstelik boynuzsuz olanlar, boynuzlulara karşı baskın karakterdedir. Görünüşleri ise; başı ufak, alnı geniştir. Beden uzun, göğüs derin ve geniş, karın altı ile sırt birbirine paraleldir. Bacak kemikleri kısa fakat et tutma kabiliyeti yüksektir. Hereford ırkı sığırlardan daha ufak yapılılardır. Canlı ağırlık dişilerde ortalama 500 kg, erkeklerde ise 800 kg’dır. Et lezzeti yönünden en iyilerden olduğu bilinmektedir. Ayrıca et randımanı merada % 55, enstantif beside ise % 75 olarak bilinmektedir. Kas lifleri arasında yağın dağılımı -mermerleşme- oldukça homojendir. Bu durum etinin lezzetini arttırmaktadır.

Damızlık olarak yetiştirilen dişi Angus ırkı, öncelikle onu yetiştiren üreticiye gerek çiftlik idaresi anlamında gerekse işletme maliyetlerini azaltma anlamında fayda sağlar. Doğa koşullarına dayanıklı, kötü kaliteli mera koşullarını çok iyi değerlendirebilen, hiç yardıma ihtiyaç duymadan doğumlarını gerçekleştirebilen bir ırktır. Doğum yaptığında buzağısını dış etkenlerden ve kötü hava koşullarından korumaktadırlar. Kışın -30 ºC’de ve yazın +30 ºC’ de minimum bakımla birlikte sorunsuz gelişim göstermektedir. Etçi ırklar içinde sadece Angus ülkemizin sıcak iklim bölgelerinde besiye uygundur

Boynuzsuz olmalarından dolayı birbirlerine çok zarar vermemektedirler. Dişiler erken olgunlaşmaktadır. Sağlıklı oldukları sürece yüksek yaşlarda dahi damızlıklardan buzağı almak mümkündür. İnekler ilk buzağısında da on dördüncü buzağısında da aynı performansı göstermektedirler. Damızlık yetiştiricisine sağladığı bu faydalar sayesinde diğer et ırklarına göre Angus ırkı daha çok tercih edilmektedir.

Angus sığırı süt elde etmeye uygun değildir. Buzağıları 6-8 aya kadar annesinin sütünden faydalanır. Yaşamlarının 7-8 ayına kadar anneleriyle vakit geçirmelerine izin verilmelidir.

Buzağılar meraya anneleriyle birlikte bırakılabilirler. Buzağılar bir haftalık iken merada annesinin sütünü emerler iken yeşil ot da yemeye başlarlar.

Merada yeteri kadar ot var ise kesif veya başka yeme ihtiyaç duymazlar.

Anguslar günlük 1,5- 1,7 kg canlı ağırlık kazanabilirler

Buzağıları yeşil ot-mera ve annesinin sütüyle beslendiklerinde günlük 1 kilo canlı ağırlık artışı kazanırlar. 8 aylık buzağılar 300-350 kg ağırlığına ulaşırlar.

Düvelerin ergenlik-spermalama-çiftleşme çağı 350 kg'dır

Kışın ahırda beside hayvan başına en az 30 m² açık alan-dolaşım alanı olmalıdır.

17 aya ulaşınca en az 600-650 kiloya ulaşırlar. 650-700 kiloya ulaştıktan sonra besiye devam edilmesi tercih edilmez

Canlı/karkas et oranı % 57-58’dir.

Et /Kemik oranı e % 13 ‘dür. Simentalin % 20 değerine göre angusun et/kemik oranı kasapların tercih ettiği bir ırk olmuştur. Eti çok lezzetlidir. Geçmişte angus sanılan ithal etlerin hiçbiri angus değildir.

MELEZLEME TIKLAYIN

Son Düzenlenme
Bu kategoriden diğerleri: « YÜRÜYEN SÜT FABRİKASI

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Tüm hakları saklıdır. © 2014